дом Спорт ББЛ „А” група: „Спортист” (Своге) – „Шумен-2” 81:95

ББЛ „А” група: „Спортист” (Своге) – „Шумен-2” 81:95

0
Снимка: БК „Шумен”

Дублиращият отбор на „Шумен” се класира на полуфиналите в ББЛ „А” група след победа над вицешампиона на Запад – „Спортист”-Своге с 95:81 г. На полуфинала „Шумен-2” ще срещне шампиона на Запад – „Миньор 2015” (Перник), който победи драматично „Хебър” (Пазарджик) с 83:82 т. в другия четвъртфинал от долната част на схемата. Мачът между „Шумен-2” и „Миньор” е днес.
Мачът между „Шумен-2” и „Спортист” (Своге) започна резултатно и за двата отбора. Мартин Раднев поведе нападението на Своге, докато Шумен си имаше версия на Стеф Къри в лицето на Симеон Георгиев, който вкара 4 тройки само през първата четвърт на мача. Двата отбора се гонеха кош за кош. „Спортистите” разчитаха на тежки отигравания под коша, докато шуменци отговаряха с изстрели от далеч и бързи разигравания. Своге все пак взе първата четвърт с 26:23 т.
През втората четвърт „Шумен-2” продължи с канонадата зад линията за 3 точки. Освен Георгиев, към тройка-партито се включиха Ростислав Тончев, Теодор Димитров и Пламен Русков. „Шумен-2” показа много по-добра защита, а Константин Паисиев бе в основата на обрата, който направи една мощна забивка, а след това и завърши красива комбинация в подкошието след пас на Тончев. Опитните играчи на „Спортист” Джими Хънт и братята Иван и Симеон Ценови обаче не позволяваха на „Шумен-2” да се откъсне в резултата. В последните минути на първото полувреме силната защита на шуменци доведе до преднина от 5 точки преди почивката – 47:42.
Подновяването на играта през третата четвърт започна с нова размяна на кошове. Загоров, Тилев и Раднев носеха точките за Своге, а Пламен Русков на „Шумен-2”. В средата на частта Никола Любенов се разигра и показа отличната си стрелба. Юношата на „Шумен-2” записа 2 тройки и пробив в рамките на 3 минути. Раднев и Тилев обаче не позволяваха изоставането на „Спортист” да мине 10 т. Йоан Йоргов също се включи в стрелбата от тройката с два точни изстрела в края на третия период. Симеон Ценов обаче върна и двете и разликата остана 6 т. След размяна на още няколко коша „Шумен2” запази водачеството преди последните 10 минути – 67:73 т.
Последната четвърт започна с нова тройка за „Шумен-2” – този път на Виктор Серафимов. Наказателен на Димитров и нова тройка на Йоргов покачиха аванса до 13 точки. „Шумен-2” играеше отлично в защита и сякаш намери противодействие срещу мощните атаки на „Спортист” в подкошието. Отборът от Своге нямаше намерение да се предава и отново Раднев и Симеон Ценов намалиха изоставането на отбора си до 8 т. Симеон Георгиев и Раднев размениха по една тройка в средата на частта, но след поредната тройка на Георгиев разликата мина 10 т. и до края на мача „Шумен-2” не позволи тя да падне под тази граница. „Шумен-2” успя да измори съперника с бърза игра и агресивна защита. Константин Паисиев затвори мача с 3 поредни коша и оформи крайното 95:81 т.
Константин Паисиев водеше „Шумен-2” с 21 точки, 8 борби и 2 асистенции. Симеон Георгиев бе другият герой в мача с 21 точки от 7 тройки, 2 борби и 3 асистенции. Виктор Серафимов изигра много силен мач, записвайки 7 точки, 8 борби и 8 асистенции. Ростислав Тончев с 11 точки и 8 асистенции, и Йоан Йоргов с 11 точки и 3 борби също имаха съществен основен принос за успеха.
За „Спортист” силно представяне записаха Мартин Раднев с 21 точки, 3 борби и 4 асистенции, Иван Ценов с 14 точки и 4 борби, Петър Загоров с 13 точки и 9 борби, и Симеон Ценов – 7 точки, 11 борби и 4 асистенции.