дом Спорт Баскетболистите на „Шумен“ отстъпиха на плевенчани с 74:100

Баскетболистите на „Шумен“ отстъпиха на плевенчани с 74:100

0
Снимка: Баскетболен клуб "Шумен"

„Шумен“ загуби гостуването си на „Спартак“ Плевен в мач от 15 кръг на Национална Баскетболна Лига. Шуменци отстъпиха на плевенчани със 74:100. Победата е шеста за „Спартак“ този сезон и те заемат 7 място във временното класиране, докато „Шумен“ остава със само един успех до момента.
Срещата започна равностойно с размяна на кошове. Деян Биелич бе най-активния за „Шумен“ в тези първи минути. „Спартак“ показаха по-голяма концентрацията в средата на първата четвърт и натрупаха 5 точки преднина, но капитанът на „Шумен“ – Виктор Серафимов показа точен мерник от тройката и след два негови изстрела тимът поведе в резултата. До края на частта обаче „Спартак“ си върна преднина от две точки – 21:19. Втората четвърт продължи равностойно, но домакините започнаха да пресират по-здраво в защита и постепенно разликата започна да расте в тяхна полза, достигайки 13 точки три минути преди почивката. „Шумен“ се опита да намали пасива си преди вторите 20 минути на мача, но „Спартак“ си вкараха изстрелите до края, а шуменци се разписаха само на два пъти и плевенчани се оттеглиха на почивка с 15 точки аванс – 47:32.
През второто полувреме „Шумен“ отново започна да бележи и за момент разликата се запазваше 15-16 точки, но баскетболистите на „Спартак“ решиха да покажат, че са един от най-добрите отбори в НБЛ при стрелбата зад линията за три точки. Плевенчани вкара 5 тройки, включително и три наказателни за фаул зад линията и преднината им скочи до 24 точки преди последните 10 минути. Във финалната четвърт „Шумен“ играеше обезверено, докато домакините от „Спартак“ продължиха да гонят всяка топка и да се раздават, както в защита, така и в нападение. Съвсем очаквано разликата скочи до 35 точки в средата на частта, но успокоени от убедителната преднина плевенчани се отпуснаха в последните минути и „Шумен“ успя да намали изоставането си до 26 точки – 100:74 в полза на домакините.
Най-добри за „Шумен“ в мача бяха Маркъс Майерс с 19 точки, 5 борби и 5 асистенции, Деян Биелич с 15 точки и 15 борби, както и Александър Милов с 11 точки и 5 борби.
Най-голям принос за победата на „Спартак“ имаше Симеон Илиев, който записа 18 точки и 7 борби. Николай Стоянов пък бе най-резултатен с 19 точки за плевенчани. Божидар Аврамов също направи силен мач с 15 точки и 5 борби.
В следващия кръг „Шумен“ трябваше да е домакин в “Арена Шумен” на отбора на Берое, но мачът насрочен за 29 януари се отлага, тъй като старозагорци са постави под карантина.