дом Криминале Апелативният съд остави зад решетки трима наркопроизводители от Шуменско

Апелативният съд остави зад решетки трима наркопроизводители от Шуменско

0
ДЯЛ

Трима обвиняеми за отглеждане на конопени растения, произвеждане и държане на наркотици, с цел разпространение, в наркооранжерия в Шуменско, остават в ареста. Четвърти е с подписка

Варненският апелативен съд разгледа жалбите на четирима обвиняеми срещу задържането им под стража за това, че в съучастие, при продължавано престъпление са произвеждали и държали високорискови наркотични вещества, предназначени за разпространение, и за това, че са отглеждали растения от вида на конопа. Това съобщиха от Апелативния съд в морската столица. Окръжен съд Шумен е определил най-тежката мярка за неотклонение спрямо трима мъже и една жена, и е поставил под домашен арест втора жена. Апелативната инстанция потвърди мерките спрямо Мирослав И., Аспарух В. и Лора П., а за Костадин Д. постанови подписка.
Разследването започнало през септември, след получена в полицията информация от жители на село Златна нива, че в района на старата мелница често пристигат непознати коли. При проверка на място в ранните часове на 29 декември 2021 г. били открити 4 автомобилни полуремаркета, технически оборудвани с осветление, системи за поливане и отопление, с цел отглеждане на марихуана.
Мирослав И., Аспарух В. и Лора П. са заловени в момент, когато полагали грижи за развитието на растенията. Костадин Д. пък е собственик на имота и на 3 от полуремаркетата. Иззети били около 1 200 обрани растения и 400 растения в саксии. В помещение, пригодено за сушилня, били намерени и над 10 кг готова сушена продукция – марихуана. Според прокуратурата, става въпрос за производство и притежание на забранени вещества в големи размери. За деянието законодателят е предвидил лишаване от свобода между 3 и 12 години, и глоба от 10 000 до 50 000 лева.
Част от адвокатите на обвиняемите посочиха процесуални пропуски – протоколите за оглед в частта на изземването не са одобрени от съдия, което ги прави негодно доказателствено средство. Растителната маса пък не е подлагана на полеви тест и на експертна справка. Представителят на Апелативната прокуратура увери, че оплакванията ще бъдат удовлетворени в най-кратки срокове. От друга страна, държавното обвинение подчерта, че престъпната дейност по отглеждането на коноп и добиването на марихуана е била добре организирана и доста скъпа, предвид средствата за оборудване на оранжерията. В случая е прилагана и висока степен на конспиративност.
Апелативният съд подчерта, че допуснатите пропуски и ограниченият обем доказателства в този начален етап от разследването не разколебават наличието на обосновано подозрение, че тримата обвиняеми са участвали в отглеждането на растение, поставено под особен контрол. Намерената суха маса също представлява наркотично вещество, поставено под разрешителен режим. Въззивната инстанция обърна внимание, че са извършени тежки престъпления, което е станало в условията на съизвършителство от лица, живеещи в различни градове от страната. Освен това три тях са задържани в процес на грижа за растения, намиращи се под особен контрол, което води до категоричен извод за съпричастността им към отглеждането.
Предстоящото извършване на редица процесуално-следствени действия обосновава необходимостта на този етап мярката за неотклонение на Мирослав, Аспарух и Лора да бъде „задържане под стража“. Съдебният състав обърна внимание, че макар жената да страда от астма, състоянието не й е попречило да пребивава на място за отглеждане коноп, което се отличава с ограничено количество свеж въздух. Не бяха пренебрегнати и характеристичните данни за Лора П. – срещу нея се води досъдебно производство за управление на МПС след употреба на наркотични вещества.
Въззивната инстанция съобрази липсата на каквито и да е доказателства за съпричастност на собственика на имота Костадин Д. към престъпната дейност, дори като помагач. Затова и съдебният състав не намери законови основания за задържането на този обвиняем под стража или под домашен арест – мерки, които ограничават свободното му придвижване. Отчетена обаче беше информацията, че е отдал под наем имота, без да получава наем, но пък със задължение да заплаща използваната електроенергия.
С тези аргументи Апелативен съд – Варна потвърди съдебните актове на Шуменския окръжен съд спрямо Лора П., Мирослав И. и Аспарух В. като правилни, законосъобразни и обосновани, а по отношение на Костадин Д. взе мярка „подписка“.
Определенията на настоящата инстанция не подлежат на обжалване.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПриключи плановият ремонт на напорен водопровод край Шумен
Следваща статияМинистър Иванов: Сертифициращата агенция, БАБХ и ИАГ излизат от Министерството на земеделието

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here