Близо 12 процента от българите изразяват мнение, че е много или донякъде вероятно да се преселят да живеят в чужбина. В сравнение с 2011 г. се увеличава делът на потенциалните преселници както сред мъжете, така и сред жените.
Това отчитат от Националната статистика на база анкета, проведена по време на преброяването през м.г.
12 906 българи на възраст между 15 и 74 г. са изразили мнението си чрез тези анкети. Ако обаче резултатите се отнесат към цялото население, сметката показва, че около 773 500 българи имат нагласата да напуснат България. Това е най-голямата абсолютна бройка и процент от населението, които споделят такава нагласа, откакто се попълват подобни анкети.
Икономическият фактор е водещ по отношение на причините за заминаване в чужбина на потенциалните преселници. Повече от половината от тях (57,5%) отговарят, че основната причина е желанието да живеят и работят в условията на по-висок жизнен стандарт
„Да получавам по-високи доходи“ или „Да спестя пари“ е мотивът при 21,9% от лицата, а за 4,7% – „Да се реализирам професионално“. Категорични в решението си, че не желаят да живеят повече в България, са едва 3,2% от потенциалните преселници на възраст 15-74 години. Колкото е по-високо образованието на анкетирания, толкова по-слабо изразява желание да емигрира от страната, показват резултатите.
На снимката: Кравите най-вероятно са повече от жителите на селото. Със сигурност броят им надвишава този и на автомобилите. „Пращаме буркани месо дори на децата в Западна Европа“, казва стопанка на 20 глави добитък. Така правят и съседите й. Така правят стотици стопани в Делиормана…
24shumen.com