През последните 30 години над два милиона българи са напуснали страната в търсене на друга възможност за себе си, а около половин милион сънародници обмислят алтернативата за заминаване в и реализация в чужбина.Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на форум на тема „Отражение на външната трудова миграция върху българската икономика“ в София.
Вицепрезидентът посочи, че се оформят вече т.нар. демографски пустини в страната. Според Йотова заслужава анализ и това защо освен от Северозапада, който отдавна е оповестен като най-слабо развития регион в Европа, има и най- високи стойности на емиграция от градове като Шумен и област Сливен.
„Резултатите са ясни – остра демографска криза, влошаващи се тенденции, неразвита и отчасти блокирана икономика“, заяви вицепрезидентът.
Тя отбеляза още, че данните от изследването, което ще бъде представено днес, показват, че над един милион българи на възраст от 18 до 64 години имат нагласата да емигрират, за да търсят своето работно място и препитание навън. Според вицепрезидентът причините за това са комплексни – по-добро заплащане, реализация и по-добри социални условия. „Приходите в българската икономика от работещи извън страната са по-големи от реалните инвестиции“, каза още Йотова и допълни, че за развитието си цели 80% от българските общини чакат на европейското финансиране.
24shumen.com