Недоволни клиенти на застрахователя „Олимпик“ окупираха рано тази сутрин офиса на дружеството в Шумен на ул. „Искра“ № 3, видя репортер на 24shumen.com.
От края на днешния ден спират да действат и застраховките към „Олимпик”. От МВР заявиха, че ще има гратисен период, но без да уточняват колко дълъг ще е той.
„Тази година сключих застраховка „Гражданска отговорност“ с „Олимпик“, която платих наведнъж. След месец разбрах, че лицензът им е отнет и сега трябва да си направя нова застраховка, която ще ми излезе солено, заради увеличението“, гневно разказа пред репортер на 24shumen.com Пламена за неволите си с фалиралия застраховател.
От офиса в града заявиха, че усвоени премии не се връщат. На въпрос колко шуменци са застраховани при тях, никой не пожела да отговори. Други търсиха пък отговор на въпроса как да се свържат с Кипърския гаранционен фонд, за да си търсят заведените щети.
Междувременно от Гаранционния фонд в България съобщиха, че вече над 50 хиляди автомобила са с втора полица към друга компания. Все още не е ясно колко ще продължи гратисният период, но шофьорите трябва да са наясно, че ако предизвикат катастрофа при невалидна „Гражданска отговорност”, сами ще трябва да платят щетите, предупреждават от полицията.
Както първи 24shumen.com писа, Кипърската застрахователна компания „Олимпик“, чийто лиценз Комисията по финансов надзор отне тази година, обяви фалит и остави 270 хиляди автомобила без „Гражданска отговорност“, а други – без обезщетение за заведени щети.
По закон процент от сключената застраховка се насочва към Гаранционния фонд в държавата, в която се извършва дейността. „Олимпик“ е платила на българския Гаранционен фон 16 млн. лв. Тези средства обаче не могат да обезпечат по никакъв начин хората, загубили парите си, тъй като с тях Фондът следва да плати при евентуален фалит обезщетенията на български застрахователи, които са продавали в чужбина на принципа на свобода на предоставяне на услуги или свобода на установяване. Ангажимент към чакащите заведена щета би следвало да поеме Кипърският гаранционен фонд.
След направена справка на репортер на 24shumen.com се оказа, че застрахователното дружество „Олимпик“ е регистрирано в Кипър през май 1995 година от двама испанци Диего Гонсалес Алонсо и Хорхе Гонсалес Гарсия, което в България се представлява от Пелагеа Теодосиева Евтимова. Оказа се още, че Застрахователна компания „Олимпик“ е едноличен собственик на капитала на „Фокус Пропърти“ ЕАД, чиито представител отново е Пелагеа Теодосиева Евтимова. В съвета на директорите влизат познатия ни вече като име Диего Гонсалез Алонсо, Пелагеа Теодосиева Евтимова и Хосе Мигел Муньос Мартин. Седалището и на двете фирми е на адрес град София, район р-н Триадица, ж.к. Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев No 142-142А
Застрахователят „Олимпик“ е участвал като изпълнител на проектите „Подкрепа за независим живот“, „За младите хора на Община Ардино – нашето настояще и бъдеще“, „Подкрепа за независим и спокоен живот“ и „Създаване на Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в община Поморие“.
Застрахователната компания не е член на Асоциацията на българските застрахователи. Пазарният й дял е 10 %, а голямата част от портфейла й е формиран именно в България, като развива дейността си предимно в областта на автомобилното застраховане.
Надзорът над застрахователната компания се осъществява от регулатора, в която държава той е лицензиран. В случая при „Олимпик“ този надзор се извършва от Кипърския финансов надзор. Оказва се още, че проблемите около кипърския застраховател са стартирали в началото на настоящата година, за които вероятно българската Комисия по финансов надзор (КФН) е знаела. Производството по несъстоятелност ще се гледа пред кипърския съд.
КФН в България има ограничени правомощия за надзор по отношение на клонове на застрахователи от други държави членки на Европейския съюз, като има право да се намесва, когато застрахователят не спазва задълженията си спрямо ползватели на застрахователни услуги в България.
Между застрахователните брокери пък се носят слухове, че още две застрахователни компании ги очаква същата съдба и съветват клиентите си да бъдат по-внимателни при избор на застраховател.
Припомняме, че през месец май т. г., с решение на Министерството на финансите, Комисията по финансов надзор отне лиценза на „Олимпик“ АД, която извършва дейност в България. Тогава служители на компанията успокояваха клиентите си, че няма да бъдат оставени на произвола и че ще им бъде възстановен лицензът или в най-лошият случай ще бъдат купени от друг застраховател, а заведените щети ще бъдат изплатени след 8-ми юни т. г. Това обаче не се случи.
В изпълнение на изискванията на Европейското законодателство, КФН взе решение за прилагане на принудителна административна мярка спрямо „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ КЧТ, с която наложи забрана за сключване на нови застрахователни или презастрахователни договори по всички класове застраховки, удължаване на срока на сключени договори и разширяване на покритието по тях, както и за забрана на свободното разпореждане с активи на клона на територията на Република България.
24shumen.com