Кметът проф. Христо Христов даде указания до края на другата седмица втората чешма по пътя за село Лозево да бъде възстановена. Това стана по време на среща с участието на ръководствата на общински предприятия и директора на ВиК – дружеството Иван Пушкаров. В срещата участваха и общинският съветник Димитър Александров във връзка с инициативата му да се възстанови чешмата на входа на „Кьошковете“, както и представители на инициативния комитет за възстановяването на заслон „Лъвчето“ и чешмата там.
За чешмата по пътя към Лозево е необходим изкоп от 18 метра с верижен багер. Собствениците са разчистили терена и съдействат, бе докладвано на кмета от експертите.
По-късно проф. Христо Христов инспектира дейностите по възстановяването и на чешмата на входа на парка „Кьошковете“. Той бе запознат с възможностите за захранване с вода и наличните източници, в т.ч. и с техническите специфики за водоподаването към фонтана на входа на парка. По думите на инж. Галин Ганчев, директор на ОП „Строителство и благоустройство“, вече са предприети строителни дейности и са направени нужните изкопи.
На работната среща бе обсъдена още координацията между Община Шумен, ВиК -дружеството, общинските предприятия и доброволците относно пускането на чешмата на „Лъвчето“. В района предстои обезопасяване на терена, вкл. около каптажа, разчистване зад стената на заслона, издигане на нова покривна конструкция на заслона, реконструкция на чешмата и на огнището в заслона, облагородяване на терена пред нея. Зоните около каптажа ще бъдат с ограничен достъп и ще се направи ограда, посочи още кметът и даде указания това да се предприеме незабавно. В момента се възстановява главата на лъва, по запазени изображения от преди години, която е емблематична за чешмата в „Кьошковете“.
От инициативния комитет обясниха, че в средата на м. април ще обявят още една доброволческа инициатива, за да се разчисти теренът зад стената на заслона, след което ще се направи нова маркировка.
Обсъдиха се също и дейностите по възстановяване на чешмите Фатмаджик – по пътя към Паметник „1300 години България“ и на чешмата на Часовниковата кула, за които ВиК-дружеството ще направи обследвания, а от страна на Община Шумен вече са задвижени документите. Чешмата на Часовниковата кула е паметник на културата и за нея ще се изпълняват по-дълги процедури, отбеляза инж. Ганчев.
24shumen.com