Днес се отбелязва Черешова задушница – ден в памет на починалите, а в неделя е големият християнски празник Петдесетница. Всички църкви възпоменават покойниците, а задушницата у нас наричат “черешова” – по името на най-популярния плод, който се раздава в това време на годината.
Според библейските текстове след Възнесението на Господа входът на Царството небесно в невидимия свят на рая, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра, за които се моли до свършека на света. Предшестваща Петдесетница, когато са дадени даровете на Светия Дух, очистващи от всичко скверно, на задушница православната църква се моли за очистване от сквернотата на греха и опрощение на починалите с вяра в Христа.
На задушница камбаната бие траурно – с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида.
Преди опечалените да се запътят към гробищата, трябва да оставят прозорците и вратите на дома си отворени за известно време. Вярва се, че по този начин душите на покойниците ще могат по-лесно да излязат от дома и да намерят пътя към небесното царство. У нас в Родопите се спазва един обичай – боядисване на великденски яйца, тъй като Черешова задушница е известна като Великден на мъртвите. След това тези яйца се раздават в памет на покойниците. Друго вярване е, че този обичай прогонва болестите, беди и бедствията. Също така на Черешова задушница се спазва друг обичай – говори колкото се може по-малко. Според обичая дори е по-добре да се спазва мълчание освен, ако няма нещо важно за казване.
У нас в отделни области тази Задушница се нарича още Орехова. Причината за това е обичай, който се изпълнява на вечернята в съботния ден преди Петдесетница.
Тогава по време на литургията свещеникът разпръсква в църквата предварително осветени орехови листа. Те са символ на огъня на Светия Дух, когато той се явява на Апостолите на Петдесетница. Според вярването, който коленичи върху ореховата шума в църквата, чува и вижда покойните си близки.
Ореховите листа са свързани и с още един обичай на Петдесетница – те се използват за покриване на гробовете, защото се счита, че осигуряват сянка на покойниците и по този начин душите им почиват в мир. На местата, където Черешовата задушница се нарича Орехова, не се носят цветя на гробовете, а орехови листа.
Забранено е на гроба да се яде от храната, която се раздава, както и да се пие от водата и виното за преливане. На този ден традиционно се раздават череши, но те не трябва да се консумират преди да се отиде на гробището и да се раздадат. Забранена е и всякаква работа, изключение правят служебните задължения на пожарникари, полицаи, лекари. На Задушница трябва да се даде приоритет на духовни занимания.
24shumen.com