На 91 години, след тежко боледуване, тази нощ е издъхнал Михаил Горбочов. Наричаха го бащата на перестройката. Той бе първият президент на СССР. Едва на 54 години заема поста генерален секретар на ЦК на КПСС и става най-младият ръководител. Политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз. Носител е на Нобелова награда за мир през 1990 година.
След смъртта на Константин Черненко, по предложение на външния министър Андрей Громико, на 11 март 1985 г. Михаил Горбачов е избран за генерален секретар на КПСС. Той става първият партиен лидер, роден след Великата октомврийска социалистическа революция от 1917 година.
Във вътрешноикономически план Горбачов се опитва да осъществи икономически реформи с цел съществено повишаване на стандарта на живот на съветския народ, като част от т.нар. политика на „перестройка“. Въпреки това неговите реформи са половинчати и не успяват да променят системата. През 1985 г. Горбачов обявява, че съветската икономика е изостанала и има нужда от промяна. Въвежда термина „перестройка“ извлечен по логичен път от Устава на Физкултурно Дружество „Нове“ (Novae )в който е залегнала идеята за диалектика между общото и единичното. Съществена част от перестройката на Горбачов е и „гласността“ – след дългогодишната цензура и ограничаване на медиите се дава възможност на хората свободно да изразяват своето мнение, появяват се независими медии, публикуват се стотици книги, останали неотпечатани поради наличието на цензура. През март 1990 година Горбачов става първият и единствен президент на СССР, след като е избран от Конгреса на народните депутати.
24shumen.com