Работна среща със земеделски производители относно подготовката и нормалното протичане на новия поливен сезон проведе областният управител д-р Владимир Йолов. Това съобщиха от пресслужбата на институцията. В разговора участваха управителят на шуменския клон на „Напоителни системи“ ЕАД инж. Дамян Гашпаров, директорът на Областна дирекция „Земеделие“ Борислав Георгиев и заместник областният управител Николай Колев.
Производителите от региона поставиха като основни проблеми готовността на Дружеството за водоподаване в кратки срокове, състоянието и необходимостта от ремонти на основния канал за напояване и наличието на достатъчно вода в яз. „Тича“ за нормалното осъществяване на целия поливен сезон.
С цел минимизиране на загубите в поливното земеделие областният управител препоръча да има по-добра координация между земеделските производители, кметовете на населени места и „Напоителни системи“-Шумен. Той настоя да бъде извършена предварителна подготовка и тестване на системата преди пускането на водата, „Напоителни системи“ да информират кметовете и земеделските производители за официалното стартиране на водоподаването, да бъдат уведомени производителите в районите, където няма да има възможност за поливане тази година, да се съобщава своевременно при евентуално въвеждане на воден режим, за да бъде извършена нужната реорганизация, да бъдат осигурени дежурни технически екипи при аварии през почивните дни, както и да се обсъди идеята за съвместна работа с екипи на ВиК-Шумен за отстраняване на аварии.
От „Напоителни системи“-Шумен беше декларирано, че е започнала подготовката на съоръженията преди стартирането на поливния сезон, ще бъдат извършени частични рехабилитации и се очаква първото пускане на вода да бъде извършено към 11 април. Към момента в яз. „Тича“ има достатъчно вода за осигуряване на поливния сезон. Обещано беше да се реагира адекватно и бързо при възникване на аварии, Относно състоянието на основния канал от „Напоителни системи“ заявиха, че проекти за ремонти правят повече от 20 години, но до сега средства не се отпускани. В момента Дружеството отново има готовност с проект и при възможност ще кандидатства за финансиране.
Областният управител заяви, че оттук нататък трябва да се работи в посока към модернизация на системата за напояване и разчита на съвместните действия между институциите и земеделските производители. Той информира производителите, че предстои да бъде изготвена карта за региона на база проучване на потребностите от напояване, схема на сегашното състояние на напоителните канали, необходимостта от възстановяване на системите и изграждане на нови съоръжения съобразно нуждите от напояване. След събирането на тази информация и подготовката на картата с потребностите ще бъде организирана работна среща с всички заинтересовани страни и експерти, за да се търсят начини за поетапно финансиране на възстановяването и модернизацията на системата за напояване в Шуменския регион. Ще бъдат излъчени представители на производителите по райони, които да участват в подготовката на проекти за обновяване на напоителната система.
По-рано днес областният управител проведе среща с местните представители на Басейнова дирекция „Черноморски район“, ИАРА и „Напоителни системи“. Обсъдени бяха текущи въпроси и по-добрата координация в съвместната им работа с Областна администрация.
24shumen.com