На режим минава уличното осветление във Велики Преслав. Лампите ще гаснат от 23.30 часа до 04.30 часа. Без режим на тока ще бъдат само централните улици, входно-изходните артерии и отсечките към местните предприятия. Това оповести днес на брифинг кметът на старопрестолната община инж. Янко Йорданов.
Причината е високите цени на промишления ток.
Срещата бе инициирана от депутата от ГЕРБ-СДС Илтер Бейзатов. На нея присъстваха кметове на общини, бизнесмени, директори на училища и социални домове. Целта на дискусията бе да се очертаят основните проблеми, свързани с високите цени на тока, природния газ и материалите.
Илтер Бейзатов увери присъстващите, че депутатите от ГЕРБ-СДС ще внесат в парламента предложения за 100% компенсация в разликата при цената на тока и газа за бизнеса, училищата, социалните домове и религиозните храмове.
Кметът на община Шумен Любомир Христов бе категоричен, че режим на уличното осветление няма да има. Той обаче е обезпокоен от блокирането на изпълнението на 3 обществени поръчки. Причината е скокът в цените на материалите. „Договаряли сме се с изпълнителите преди три-четири години на едни цени. Минали сме през всички процедури, но днес фирмите не искат да изпълняват дейностите поради скока в цените“, коментира Любомир Христов.
Държавата да компенсира бизнеса. Това поискаха присъстващите на срещата собственици на фирми от различни браншове. Те посочиха, че разликата в сметките има за ток е скочила 4-5 пъти. Най фрапантен е скокък при търговците на природна и промишлена газ. При предходна сметка за доставка на газ от 73 000 лева сега тя е 458 000 лева, а авансовото плащане възлиза на 730 000 лева.
При предходна сметка от 15 465 лева за ток в обектите на бизнесмена сега тя е 44 520 лева. „При тези условия бизнесът разчита на компенсации за тока и газа. В противен случай има риск да се закрият бизнеси“, категоричен бе предприемачът Димитър Александров.
В пъти по-високи са сметките за ток и газ на лечебните заведения в Шумен. При предходни стойности от 75 000 лева за електричество последната фактура на МБАЛ-Шумен е 220 000 лева. При сметката за газ скокът е почти троен от 30 000 лева на 84 000 лева. Същата е ситуацията в КОЦ и ДКЦ 1.
Фрапантни сметки за ток трябва да плащат църквата „Свети Три Светители“ и Мюфтийството в Шумен, съответно по 2 000 и 4 015 лева при предишни стойности от 336 и 1 420 лева.
Цената на газта за детските градини е скочила 4 пъти.
Ситуацията в училищата не е по-различна. ПЕГ „Никола Вапцаров“ е със сметка за газ от 14 200 лева при предишна сума от 4 800 лева.
СУ „Сава Доброплодни“ е с последна фактура за електроенергия от 5 710 лева при предходна от 1 132 лева.
Директорите на училища поискаха да преминат на регулирания пазар на ток. „Ние ще платим сметките, но това ще е за сметка на повишаването на заплатите и дейностите в училище“, заяви Албена Неделчева – директор на СУ „Сава Доброплодни“.
Трудности изпитват и социалните домове в Шуменско. Освен разходите за ток и горива те отчитат и скок в цените на хранителните продукти. „Ние обаче трябва да продължим да изпълняваме задълженията си в пълен обем. Няма от какво да спестим за високите сметки. При нас се грижим за стари и болни хора“, обясни директорът на Дома за стари хора в Шумен Милена Събева.
Бизнесменът Ангел Вировски обяви, че само за година ръстът в цената на тока е 217%.
24shumen.com