На 8 януари се празнува Бабинден.
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на жените, които помагали при раждане на младите булки и невести. Обредите днес са подчинени на засвидетелстването на уважение към възрастните жени, „бабували” на родилките.
Празникът е езически и идва от далечни праславянски времена, по време на Възраждането е изключително почитан.
Според обичаите още преди изгрев слънце майките с деца до тригодишна възраст отиват на чешмата и наливат прясна вода. В котлето с водата се пуска стрък босилек или здравец, взема се калъп сапун и нова кърпа и се отива в дома на бабата да „полеят”. Поливането на бабата се извършва под плодно дърво, върху дръвника или на стълбите. След това всяка майка я дарява с кърпата, която е донесла. Бабата избърсва ръцете си в полите на невестата, закичва я с китка здравец и връзва на дясната ръчичка на детето, което е отродила, червен и бял конец със сребърна паричка. После измива лицето му, тъй като се вярва, че на този ден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
На обяд булките и невестите се събират в дома на бабата. Всяка жена носи погача, баница, кокошка и бъклица с ракия или вино. Започва буйно пиршество, придружено с песни, танци и пиперливи закачки. Едва след обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъже.
24shumen.com