Предоставяне на статут на „недвижима културна ценност с категория национално значение” на архитектурен комплекс, включващ старата сграда на Народно читалище „Добри Войников – 1856”, пространството около нея и паметника на Нанчо Попович. Това предлага председателят на културния институт Николай Николов в докладна записка, която беше обсъдена от Постоянната комисия по култура.
Зам.-кметът Найден Косев отбеляза, че предложението е стъпка в правилна посока, защото от сградите на трите най-стари читалища у нас тази на шуменското е в най-лошо състояние. Статутът на паметник с национално значение би дал възможност да се кандидатства с проекти пред Министерството на културата. Необходимо е обаче да се изяснят редица юридически детайли, тъй като собствеността на сградата е на читалищното настоятелство, а не е общинска или държавна.
Постоянната комисия подкрепи единодушно идеята да се стартира процедура за това сградата на Народно читалище „Добри Войников – 1856” да бъде обявена за недвижима културна ценноста с национално значение. Докладната записка най-вероятно ще бъде внесена в Общинския съвет на заседанието през септември. Тогава този въпрос ще се обсъжда за втори път. Преди време съветниците от ВМРО внесоха предложение в същия дух, което обаче не беше съгласувано с ръководството на Читалището. Сега този проблем е отстранен.
Сградата на НЧ „Добри войников – 1856” е построена преди 123 години. През 1898 г. с усилията на Настоятелството на читалището, Общината и гражданите на Шумен е завършена една от най-красивите сгради в града. Проектът и е на френския архитект Мариус Жан Антонин Мерсие, доразработен от шуменеца арх. Янаки Шамарджиев. За облицовката на корнизите и архитектурните мотиви е доставен камък от кариери над Шумен, тухлите са от фабрика „Труд”-Русе, боровите греди и биндери за покривната конструкция – от Зотгулдаг, Мала Азия, железните греди – от Германия, а цветните глазирани тухли – от Виена. Сградата е покрита с оригинални марсилски керемиди.
За 3 години и 4 месеца завършва строителството на първата читалищна сграда в България. Тържественото откриване е на 28 декември 1898 г. с пиесата „Иванко” от Васил Друмев.
На 9 май 1899 г. е открит и паметникът на Нанчо Попович, с което е завършен целият архитектурен ансамбъл, замислен от арх. Мерсие.
24shumen.com