Сигнали за корупция и финансови злоупотреби са подадени от България до Европейската прокуратура. Това оповести днес на брифинг в София европейският главен прокурор Лаура Кьовеши. Тя уточни, че не само в България, но и във всички държави-членки на ЕС има престъпления, които ще бъдат разследвани от Европейската прокуратура.
Кьовеши обясни още, че Европрокуратурата няма да се намесва в работата на българското държавно обвинение, а ще сътрудничи по спазването на нормативните уредби.
„Получили сме сигнали от ОЛАФ. Разликата между тази институция и ЕП е, че ОЛАФ може да извършва криминални разследвания. Това може да го направи европейската прокуратура“ – добави Кьовеши.
Ще разследват и всички случаи от 2017 година насам, които попадат в юрисдикцията на институцията: „Да, ще разследване влиятелни, богати и опасни хора“ – каза прокурорката.
А дали двойната подчиненост на делегираните прокурори притеснява Кьовеши – „Това са независими прокурори и компромис или коментар по този въпрос нямам. Никой не може да се намесва в работата им.“ – коментира тя.
Главният европрокурор е на двудневно посещение у нас. Страната ни е първата, която тя посещава, откакто на 1 юни заработи Европейската прокуратура.
„Европейската прокуратура започна работа на 1 юни. От тази дата националните власти започнаха трансфера на всички текущи разследвания, които вече са в компетенциите на европейската прокуратура. Трябва да решим дали да ги продъжлим в нашата европейска прокуратура, или да ги върнем на националните страни. Получаваме вече сигнали и жалби от цяла Европа, като всички те ще бъдат анализирани“, сподели Кьовеши и добави, че е в София, за да се срещне с четиримата делегирани прокурори и да види дали имат нужда от подкрепа в тяхната работа, Кьовеши напомни, че от българска страна трябва да бъдат назначени още шестима. Тя уточни, че следващата сряда започва новата процедура по техния подбор.
24shumen.com