Проектът „Гаранциите за върховенство на закона – път към по-независима и прозрачна съдебна власт” беше представен днес на онлайн пресконференция. Основната целева група са граждани в активна и пенсионна възраст, младежи от 15 до 29 г. и хора с увреждания.
Проектът цели правното ограмотяване на гражданите на достъпен език. Предвижда се мащабна информационна кампания в Шумен и Перник, в чийто фокус ще бъде популяризирането на информация за основните човешки и граждански права и законовите способи за тяхната защита. Ще бъдат представени и извънсъдебните начини за решаване на правни спорове – медиация и арбитраж. Информацията ще се разпространява чрез лектории в училища, университети, пенсионерски клубове, както и чрез е-платформата: www.moetopravo.bg. В нея ще бъдат обособени две нови секции – „Основни човешки и граждански права” и „Е-медиация”, ще има и мобилна версия. Друга основна дейност по проекта, насочена, и към гражданите, и към професионалистите – магистрати, адвокати, медиатори, е проучването и популяризирането на добри съдебни и медиаторски практики в защита на гражданските права. Ще бъдат очертани и слабостите, ще се израбоят предложения за промени, които да направят по-бърза и ефективна защитата на нарушени човешки права. Проектът предвижда провеждането на кръгли маси и дискусии за обсъждане на доклада от проучването и формулиране на предложения за промени в законодателството, създаващи нови гаранции за защита на нарушени права.
Общата стойност на проекта е 94 216 лв. от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Добро управление”. Неговата продължителност е 16 месеца. Реализира се от две неправителствени организации: СНЦ „Демократично Сдружение Искам да Знам”- Шумен и Фондация „Отворена врата”-Перник, а са привлечени още ВСС, НС, Министерство на правосъдието и активни правозащитни НПО.
24shumen.com