Дори ВиК – Шумен да не извърши някои от предвидените разходи за услугата „доставяне на вода на потребителите”, цената й няма да бъде намалена. Това става ясно от отговора на управителя на водното дружество до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод запитването на общинския съветник Васил Тодоров кога ще бъде намалена цената на водата за абонатите от Шумен, Велики Преслав и селата Дибич, Белокопитово и Панайот Волово след като повече от месец тя е мътна и не може да се ползва за пиене и готвене.
В утвърдената с решение на КЕВР от 30 декември 2020 г. цена на водата „няма заложени както ценообразуващ елемент разходи на ВиК оператора, неизвършването на които може да бъде основание за намаляване на крайната цена, включително разходи за електроенергия, за обеззаразяване и други”. От дружеството отбелязват още, че повишената мътност дори води до увеличение на разходите за обеззаразяване. „Поради това не е налице нито нормативно, нито разходо-обусловено основание за намаляване на цената на ВиК услугата”, завръшва категорично писмото на ВиК – Шумен до КЕВР.
В писмото до Регулатора се обяснява още, че след завършване на строителството на Пречиствателната станция за питейни води на Шумен, което се очаква да стане през пролетта на 2022 г., показател „мътност” ще може да се поддържа в приемливи граници.
24shumen.com