Отхвърлиха предложението за създаване на временна комисия за превантивни действия за предотвратяване на евентуална хуманитарна криза в община Шумен, свързана с продължително спиране на водата. На общо заседание на комисиите „Право и обществен ред“ и „Екология и селско стопанство“, от общо 13 общински съветници едва трима бяха „за“. Всички останали гласуваха „въздържал се“. От екокомисията единственият гласувал „за“ бе Добромир Драев, който е и вносител на предложението. То ще бъде разгледано на извънредната сесия на Общинския съвет по проблемите с водата в Шумен на 4 юни.
В докладната записка Добромир Драев предлага да се създаде временна комисия от седем общински съветници. Вносителят иска още местната власт да осигури оборудван кабинет в сградата на Общината, служебен автомобил и 20 000 лева за хонорари, като с тях ще се покриват разходи и за външни експерти.
По време на кратката дискусия отново бе подчертано, че през януари Общинският съвет в Шумен гласува 20 000 лева за обследване на дълбоководните кладенци край Шумен. Експерти извършват проучването.
Съветниците не взеха решение и по предложението на Драев за закупуване на електронен нивомер на стойност до 5 000 лева, който да се монтира на водовземната кула на „Тича“ и да подава данни за обема на язовира в реално време, които да се публикуват а сайта на Община Шумен.
Кметът Любомир Христов уточни, че подобни замервания се правят ежедневно от „Напоителни системи“, а данните са публични. Христов обясни, че по-евтино би било да се монтира камера, която също да подава данни в реално време. Кметът вече е изпратил запитване до „Напоителни системи“ за разрешение за монтиране на електронно устройство за следене на нивото на водоема. Питането е препратено до земеделското министерство, което стопанисва „Тича“.
Още в началото на заседанието съветникът Красимир Костов лаконично обобщи целите на извънредната сесия. „Имаме желание изненадващо да подчиним кризата с водата, но нямаме представа как. Нужно е да знаем колко е в момента реалният обем на язовир „Тича“, каква е прогнозата за валежите до края на август, колко е месечната консумация на вода от язовира на общините Шумен, Велики Преслав и Търговище? Всички трябва да знаем,че ако нивото на „Тича“ падне до 90 000 000 кубика водният режим е неизбежен. Министърът на екологията бе три години депутат от Шумен. Сега ли разбра каква вода се пие тук?“, заяви Костов.
Зам.-кметът Боян Тодоров обясни, че прединвестиционни проучвания на водоизточниците в региона текат от две години. Сред целите е и подобряване на водоснабдяването на селата. Идеята е била да се кандидатства за финансиране с проекти. Според изискванията на оперативната програма обаче е било допустимо да се изготви проект само за язовир „Тича“.
„Шумен се нуждае от закрит водоизточник, защото винаги съществува риск да се замърсят водите на „Тича“. Обследват се и дълбоководните сондажи. Търси се начин промишлените кладенци да се включат към водопроводната система на Шумен, но водата им не е питейна“, коментира Тодоров и припомни, че те осигуряват едва 30% от нуждите на града от питейна вода, а в момента техният дебит е паднал двойно. Още през 2010 година е издадено разрешително за ползване на съоръженията. То е с продължителност 25 години и влиза в сила от стартиране на експлоатацията. Дълбоко сондажните водоизтчници са държавни, а водоползвател е ВиК.
Тодоров уточни, че система „Дунав“ има капацитета да задоволи 100% консумацията на вода в областния гад. Трасето в момента се проучва. Местната власт акцентира и върху възстановяването на промишлените кладенци. Стана ясно, че техният брой в момента е 27, като се изграждат три нови. От вече съществуващите, девет имат право да подават вода за питейни нужди. Всички заводски кладенци обаче са на терени, които са собственост на фирми.
24shumen.com