дом Общество Преброиха зимуващите водолюбиви птици в 6 язовира в Шуменско

Преброиха зимуващите водолюбиви птици в 6 язовира в Шуменско

0
ДЯЛ

Експерт от РИОСВ и представители на Българското дружество за защита на птиците участваха в 44-тото среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици. Преброяването на територията на шуменската екоинспекция през тази година отново включваше шестте язовира – „Тича“, „Фисека“, „Съединение“, „Ястребино“, „Дибич“ и „Шумен“, съобщава РИОСВ.
Специалистите констатираха намаляване в броя на водолюбивите птици в яз. „Тича“. Статистиката сочи намаляване от 2 658 броя през 2019 г. на 1 604 броя през 2020 г. Спад има и във видовото разнообразие от 18 вида на 14, сравнено с предходната година. През тази година в яз. „Шумен“ експертите са преброили двойно повече пернати, като се е увеличило и видовото им разнообразие от 5 на 11 вида. Язовир „Дибич“, който е бил на 90 % замръзнал в периода на преброяването, е приютил 38 броя водолюбиви от 4 вида, докато през миналата година той не е бил обитаем за тях. В яз. „Фисека“ са наблюдавани сходен брой обитатели, сравнено с миналата година, но във видово отношение птиците са намалели с два вида. Двойно повече обитатели през тази година е имало в яз. „Ястребино“, при същото видово съотношение с миналата година. Най – много са се увеличили птиците в яз. „Съединение“. От преброени 915 броя за 2019 г., сега те са били – 5 185 броя.
Най-многобройни са били ятата на Зеленоглавите патици (Anas platyrhynchos) и Лиските (Fulica atra).
Наблюдавани са видове птици като Голяма бяла чапла, Сива чапла, Голям и Малък корморан, Звънарка, Фиш, Зимно бърне, Планинска потапница, Качулата потапница Кафявоглава потапница, Червеноклюна потапница, Черноврат гмурец, Голям гмурец, Средиземноморска жълтонога чайка, Сива патица, Малък гмурец, и Шилоопашата патица.
Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се провежда от 1967 г. в почти всички европейски държави, координира се от Wetlands International. Целите на преброяването са, да се определи размерът на европейските популации на водолюбивите птици и да се оцени състоянието на влажните зони, където те зимуват.
Снимка: РИОСВ
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияПолицията в Шумен отчете 49,64% разкриваемост на престъпленията през 2019 година
Следваща статияЗдравната комисия се въздържа относно бюджета на Община Шумен в частта му за здравеопазване

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here