30 години от „Голямата екскурзия“ ще отбележат в Турция редица неправителствени организации. Различни събития ще бъдат организирани в районите с компактни групи изселници от България.
Финалните събития на тези възпоменателни прояви от принудителното изселване от България в Турция през 1989-та ще бъдат през октомври. Те ще бъдат организирани от Сдружение „Балгьоч”, базирано в Бурса, в културно-конгресния център „Меринос Ататюрк“. Ще участват представители на държавата и граждани.
„Сред ораторите, които са поканени на конференцията по повод 30-годишнината от принудителната миграция, е и известният проф. д-р Илбер Ортайлъ. Той говори на симпозиума „Миграция от и на Балканите”, състоял се в Тракийския университет в Одрин миналата седмица, където даде висока оценка на изселниците от Балканите, като отбеляза и много исторически факти“, посочиха за 24shumen.com организаторите.
„Имиграцията от Балканите към Турция помогна много за развитието на индустрията в нашата страна. Изселниците от крайбрежието на река Дунав оказаха голям принос за образователната система на Турция. Т.нар. „селски институти”, все още оспорвани в историята на Турция, но с голям принос в образователната ни система, са дело на учителите – изселници от България, от крайбрежието на Дунав, и най-вече на Исмаил Хаккъ Тонгуч. След 1912 г., благодарение на имигранти от Балканите, Турция навлиза в нов етап на разбиране на национализма, а след него идва и развитието на земеделието. Ако нямаше имигранти от Добруджа и Делиормана, от Шумен до Силистра след Османско-руската война, както и изселници от Крим, ескишехирската равнина нямаше да може да влезе в селското стопанство толкова ефективно. За първи път по време на Османско-гръцката война от 1895 г. нашата армия беше хранена със собствено жито. Това е много важно. Семената на Анадола отвориха пътя на селскостопанската цивилизация, селскостопанската индустрия и училищното образование.
Бях свидетел, че студентите, идващи от България, са най-добрите студенти в университетите, които преподавам, и те предадоха наученото от българската образователна система тук. Индустриалната и икономическа структура на Турция винаги се е променяла благодарение на изселниците от Румелия. Всъщност ние сме благодарни за така нареченото изселване, естествено без потъпкването на основните права на човека. Ако след 1980 г., по време на управлението на Тодор Живков, България не беше принудително изселила свои граждани, вероятно нямаше да бъдем в състояние да се разберем внезапната промяна в градовете в Турция. Градове в Турция, малките градове, имаха най-добрия медицински персонал заедно с нашите лекари. Нашите малки населени места имаха възможността да се запознаят с електротехници, дърводелци, земеделски специалисти и механици. Беше наблюдавано благоустрояване и новаторство. Станахме свидетели на някои промени в живота ни“, отбелязва в анализите си проф. д-р Илбер Ортайлъ.
24shumen.com