Несъбраните пари от длъжници на ВиК-Шумен до момента са 3 500 000 лева. От тях 87% са на физически лица. Несъбираемите по давност задължения са 15%. Това оповести днес на брифинг ръководителят на финансов отдел в дружеството Жанета Панайотова.
Делата срещу длъжници на ВиК са над 300, а сумите са на обща стойност 1 164 000 лева.
На срещата присъства и временно изпълняващият длъжността „Управител“ на фирмата Илиян Илиев и ръководния му екип. Илиев бе категоричен, че цената на водата в Шумен няма да се променя и запазва сегашната си стойност от 3.40 лева за кубик. Така временният управител опроверга обещанието на зам. -министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, което той даде при посещението си в Шумен през март.
„Това е невъзможно. Проблемът с водата в Шумен не трябва да се политизира. Във водата няма политика“, категоричен бе Илиев. Той не скри, че ВиК има проблеми с голямата загуба на вода по тръбте и несъбираемостта от длъжници, липсата на квалифициран персонал и модерна техника, но уточни, че подобно е състоянието на повечето дружества в страната. „Въпреки това дружеството си плаща сметките редовно и в срок“, посочи управителят.
Стана ясно, че в момента фирмата не дължи пари за осигуровки и заплати на служители и работници.
За овладяване на ситуацията и подобряване на финансовите показатели временният шеф на дружеството готви оптимизация на администрацията. „Това не означава задължително, че от днес започвам да уволнявам хора“, каза Илиев.
Годишният оборот на предприятието е 16 000 000 лева.
В края на 2018 година ВиК-Шумен е имало неплатени текущи задължения за ток от 871 000 лева и 1 032 000 лева към доставчици. Над дружеството тегне и просрочено плащане на 5 177 000 лева към фирма за ремонт. ВиК-Шумен е изплатило ДДС и остава главницата. Фирмата си търси парите по съдебен път. Водното дружество обжалва и в момента делото вече е внесено за разглеждане от Апелативния съд. Илиев се закани да обжалва до последно и да стигне до Върховния съд.
Като възможен вариант за измъкване от неблагоприятното финансово състояние Илиев посочи увеличаване на капитала на дружеството. „Вече сме предприели стъпки в тази посока. Надяваме се на положителен резултат“, заяви той и добави, че ако състоянието на ВиК не се подобри то не може да реализира мегапроекта за пречиствателната станция за питейни води и подмяна на довеждащия водопровод от язовир „Тича“, изграждане на ГИС система, ремонт на помпени станции и изграждане на канализация в Нови пазар.
Мащабният проект е за 135 000 000 лева по Оперативна програма „Околна среда“. Съфинансирането от страна на ВиК-Шумен трябва да е в размер на 16 880 000 лева.
В момента се разглеждат офертите за изпълнител на проекта. Документи с подали две български фирми и един международен холдинг – „Геострой“, „Кристални води“ и СП холдинг.
Процедурата ще приключи на 20 юли.
Илиян Илиев е един от малкото управители на ВиК-Шумен, който даде пресконференция заедно с целия си ръководен екип и отговори на всички поставени въпроси. Това временият шеф на ВиК-Шумен направи, защото поради неотложни ангажименти утре няма да присъства на извънредната сесия на Общинския съвет, която ще се занимава с проблемите на дружеството.
24shumen.com