“Везувий или как вулканът стана символ на шапката” е събитието което в петък от 17.00 часа ще събере любителите на градски легенди в двора на „Сребровата къща“ в Шумен.
Проявата се организира от Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“и ще разкаже историята на шапките и шапкарския занаят в Шумен.
Гост на събитието ще бъде Стефанка Станчева – дъщеря на придворния шапкар на цар Борис III.
Шуменци не само ще чуят истории за шапки и шапкарството. Те могат да донесат свои шапки и да разкажат тяхната история.
През първите десетилетия на ХХ век шуменците от заможни фамилии обръщат все по-голямо внимание на навлизащата европейска мода. Гардеробът им се състои от облекло с различно предназначение – за гости, разходка в парка, обяд, вечеря и танци. Задължителен атрибут бил шапката. Модните тенденции навлизат чрез чуждоземски списания.
Дамските шапки, изработвани с вдъхновение и големи усилия, представляват малки произведения на изкуството. С големи периферии, като камбана, тюрбани или барети те са от слама или филц, декорирани с пера, паднели, брошки и цветя. Всяка се е изработвала ръчно.
При мъжете шапките са признак на обществено положение. Хората от висшето общество носят цилиндри. Търговците и занаятчиите носят бомбета или шапки от филц “Борсалино” през зимата и “Гарсонетки” през лятото. За работниците и селяните остават каскетите.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com