Днес православната църква почита Свети цар Борис-Михаил-Покръстител на българския народ. Освен, че утвърждава християнството като официална религия у нас, Борис Първи има и ключова роля за развитието на книжовната дейност. Той приема в България учениците на Кирил и Методий – Климент, Наум и Ангеларий, с които създава Охридската и Преславската книжовни школи.
Борис-Михаил (IX век – 2 май 907) е български владетел, който налага християнството и въвежда славянската писменост в България. Той управлява от 852 до 889 г. и за кратко в 893 г., когато детронира първородния си син Владимир Расате и възкачва на престола другия си син Симеон. След официалния акт на покръстването си Борис приема християнското име Михаил. В исторически изследвания понякога е наричан и Борис-Михаил. Единствените преки свидетелства за титлата, използвана от Борис, са негови печати и надписът, намерен край село Балши, Албания. В тях той се нарича с гръцката титла „архонт на България“, превеждана обикновено като „владетел“, а през Х-XI век – и като „княз“. В славянобългарските извори от този период Борис носи титлата „княз“, а от времето на Второто българско царство – и „цар“.
Отбелязването на 1 112 години от успението на владетеля Покръстител днес започна в 9.30 часа със Света литургия в Голямата базилика в старопрестолна Плиска.
От 13.00 часа в Националния историко-археологически резерват „Плиска“ ще се открие публична дискусия на тема „Бележити владетели на първопрестолна Плиска“. Час по-късно на същата тема ще се проведе и Ученическа викторина.
Ансамбъл „Добруджа“ и изпълнители от Украйна са гвоздеят в програмата на традиционният събор в Плиска днес. Празничният концерт започва в 18.00 часа на площада пред паметника на Свети Цар Борис I Покръстител. На сцената ще се изявят и местни групи.
В 20.30 часа е тържествената заря.
Имен ден празнуват всички с имената: Борис, Боряна, Борил, Борислав и Борислава
24shumen.com