Двудневно обучение по Горска педагогика за деца се проведе в община Върбица. За лектор на проявата беше поканена д-р Анна Петракиева от Лесотехнически университет-София. В обучението участваха служители от всички горски и ловни стопанства на предприятието в областта, както и д-р Мария Касчиева от ШУ „Епископ Константин Преславски“ и Диян Грозданов от Община Шумен.
Идеята на часовете по Горска педагогика е децата да прекарват част от времето си на открито, сред природата, а не пред компютрите у дома. Чрез интересни игри малчуганите могат да научат повече за горските обитатели, дърветата и растенията, които се срещат в България.
Седемдесет деца от първи и четвърти клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в продължение на два часа и половина играха и учиха заедно с горските педагози в парка пред сградата на общината. Малките ученици имаха възможност да се запознаят с основните растителни видове в региона и животните които населяват българските гори.
Занятия по Горска педагогика за първи път се провеждат преди 20 години в Австрия и Германия. В момента редица европейски страни работят в тази насока. През 2018 година около 100 обучени горски педагози ще се занимават с децата в нашата страна, като една четвърт от тях са служители на СИДП.
Обучението по Горска педагогика има и втори модул, като той отново може да се проведе във Върбица, заради прекрасните условия и неоценимата помощ и подкрепа на идеята от страна на общинското ръководство в лицето на кмета на общ. Върбица инж. Мердин Байрям, който има тясна и неразривна връзка с тази материя като бивш възпитаник на Лесотехническия университет в София, преподавателите от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ гр.Върбица и ДГС-Върбица.
Проявата се организира от ръководството на Североизточното държавно горско предприятие с подкрепата на Изпълнителната агенция по горите, Община Върбица, СУ „Св. Паисий Хилендарски“ и ДГС-Върбица.
24shumen.com