дом Общество Ще спим един час по-малко, местим стрелките на часовниците напред

Ще спим един час по-малко, местим стрелките на часовниците напред

2
ДЯЛ

В събота срещу неделя, 25 март, в 03.00 часа през нощта се въвежда лятното часово време, информира Институтът по метрология. Часовниците трябва да бъдат преместени с един час напред. На 28 октомври 2018 г. пък ще стане връщането към зимното часово време в 4 часа през нощта. Тогава часовниците ще бъдат върнати един час назад.
В България смяната на времето започна през далечната 1979 г., а в Европа – през 1916 година.
Припомняме, че редица европейски страни искат отмяна на лятното часово време. Но кога и дали ще стане това, все още не е ясно.
Европейската директива от 2001 г. е осмата поред законодателна норма в ЕС за уеднаквеното лятно часово време. От 2002 г. във всяка държава от ЕС лятното часово време започва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври.
Някои изследвания откриват връзка между смяната на часовото време и пътните инциденти.
Според някои родни експерти два пъти в годината си причиняваме излишно въртене както на часовниците, така и на биологичния си часовник. И че преминаването от едно време в друго е архаично, ненужно и най-вече много стресиращо за човешкия организъм.
Специалистите, които се изказват по въпроса обаче са разделени на две. По-малката част от тях счита, че промяната по никакъв начин не оказва влияние върху организма на човека. Повечето привеждат данни, че това води до несъмнени отрицателни последствия за здравето. Посочва се, че в рамките на 2-3 седмици след смяната на времето се обострят сърдечно-съдовите, нервно-психическите, ендокринните и други хронични заболявания, снижава се работоспособността, повишава се умората, появява се лека депресия и смущения в съня.
Снимка: Pixabay
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияЗа поредна година: Община Шумен ще финансира младежки проекти
Следваща статияДоц. Юрий Дачев гостува в Регионалната библиотека, срещна се и с кмета Любомир Христов

2 КОМЕНТАРИ

  1. Нали ЕС отхвърлиха това и се доказа, че смъртността нараства? Мисля, че преди месец -два го гласуваха!

  2. Без това се чудят как да сложат ръка на пенсиите на хората. Колкото повече хора уморят толкова по-добре за управляващите.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here