Представители на „СЪСТЕЙНАБЪЛ ЕНЕРДЖИ ПЕЛЕТ ПЛАНТ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ – ШУМЕН“ ООД се срещнаха тази вечер с граждани от Шумен и представиха инвестиционното си намерение да изградят край квартал „Дивдядово“ завод за производство на пелети от отпадъци.
На презентацията присъстваха Клаус Дитер Вагенбренер и Михаел Кабурек от Германия и Велин Дракалиев от България – съдружници и управители на фирмата, кметът на Шумен Любомир Христов и екипът му, областният управител проф. Стефан Желев, общински съветници. В залата присъстваха членове на Гражданската инициатива против строителството на фабрика в квартала.
В началото на срещата Велин Дракалиев разясни цикъла на преработка на отпадъците до крайния продукт. Дракалиев увери присъстващите, че технологията е най-модерната в света до момента и не включва сепариране и изгаряне. Оборудването ще бъде внесено от Германия. Работният процес ще изисква използване на минимално количество вода и няма да замърсява почвата и атмосферния въздух. Годишният капацитет за преработка на отпадъци във фабриката ще е 105 000 тона. Пепелта, която ще остава след термичната обработка ще се използва от циментовите заводи и в пътното строителство.
Присъстващите имаха възможност да изгледат и клип, представящ процеса на преработка.
Хората обаче определиха видяното като недостатъчно. „Излъчихте ни детско филмче. Ние очаквахме да ни представите параметри на работещи вече подобни заводи по света“, заяви водачът на недоволните от Гражданска инициатива Йордан Йорданов и добави, че по всички законови начини ще се бори заводът за пелети от отпадъци да не се строи край квартал „Дивдядово“.
Кметът на село Мадара, който също присъства на срещата попита дали при изгаряне на пелетите атмосферния въздух няма да се замърсява. Отговорът бе, че крайният продукт не носи рискове за околната среда.
В разгорялата се дискусия най-често задаваните въпроси бяха: Ще има ли фабриката комин? Защо е избран точно този терен край „Дивдядово“ ?
Велин Дракалиев многократно обясни, че заводът няма да генерира вредни емисии, а теренът край квартала е избран, защото е в непосредствена близост до старото сметище. „Ние ще преработим и отпадъците, които са там“, точни Дракалиев.
Хората се интересуваха как ще се набавя необходимото количество отпадъци за нормалната работа на фабриката при условие, че община Шумен генерира годишно около 30 000 тона отпадъци. Бе отговорено, че ще се преработват количества и от съседни общини, като Търговище. Инвеститорите увериха, че контрол ще има на входа и на изхода на фабриката.
Общинският съветник Иван Йонков попита каква ще е икономическата изгода за община Шумен и какви гаранции е готова да предостави фирмата инвеститор на местната власт, че няма да замърсява водата, почвата и въздуха.
„Ползите ще са, че няма да има разделно събиране на отпадъци. Депата ще се закрият, а Община Шумен ще бъде освободена от такса за депониране на отпадъци“, обясни Дракалиев.
След близо два часа спорове и обяснения инвеститорите не успяха да убедят опонентите си в предимствата на новата технология.
24shumen.com