Възпитаници на СУ „Йоан Екзарх Български“, ППМГ „Нанчо Попович“ и ПГ по икономика получиха днес „Урок по Конституция“. Инициативата бе организирана от Окръжния съд в града по повод 140 години от приемането на Търновската Конституция.
„Този ден е празник на държавността“, заяви пред младежите председателят на Окръжения съд София Радославова. Тя цитира и френския писател Виктор Юго, който е казал „Да бъдеш добър не е трудно, трудно е да бъдеш справедлив“.
Омбудсманът на Шумен Иван Капралов запозна учениците с историческите факти около създаването на Търновската Конституция. „За мен това е голям празник, Конституцията е книгата на книгите. Тя е важна, за да може да живеем заедно. Това е празник на парламентаризма и на правото“, каза Капралов.
„Преди 140 години всеки българин е искал да бъде част от създаването на Конституцията. Във времето, когато нашите предци са ковали законите някои от днешните държави в Европа още не са съществували“, отбеляза общественият посредник. Той припомни, че Руската империя предлага на България свой проект за Конституция. Той обаче е бил отхвърлен от първите български депутати. Те искали Народното събрание да има контрол над действията на царя. За целта била сформирана комисия, в която влиза и шуменецът Тодор Икономов. Той заедно с Петко Каравелов били избрани и за подпредседатели на Народното събрание.
Пръв председател на Народното събрание е бил екзарх Антим I, а заседанията са се провеждали в бившия търновски конак, преправен за тази цел от легендарният майстор строител Колю Фичето. Първите български депутати са били лекари, книжари, публицисти, издатели. Първият български парламент е наброявал около 230 души. От тях 96 били избрани пряко от народа, 100 влезли по право и 10 били назначени от княз Дондуков-Корсаков.
В състава на събранието искали да бъдат включени и представители на Източна Румелия, Македония и Одринска Тракия, но те не били допуснати.
По време на заседанията било предложено българският парламент да се състои от две камари. Идеята обаче била отхвърлена. Докато създавали Конституцията дедите ни изграждали и партийната система. Тогава се създават двете основни партии Либерална и Консервативна.
На 16 април 1879 година първите български депутати сложили подписите си под Търновската Конституция. Така само век след създаването на конституциите на САЩ и Франция, България се сдобила със своя. По същността си тя била една от най-демократичните в Европа. Още тогава България става четвъртата страна, в която всеки гражданин навършил 21 години имал право да гласува“, изтъкна Иван Капралов и добави, че първата Конституция у нас давала право на свобода на печата и право на притежаване на земя. Тя се оказала фундаментът за бурно развитие на икономиката и държавата.
До днес България има четири конституции. След 1944 година се създава нова конституция. По времето на Тодор Живков отново се коват законите на държавата. След падането на режима последната Конституция се създава през 1991 година.
Учениците с интерес изслушаха увлекателния разказ за историята на българската Конституция. Те бяха категорични, че депутатите трябва да са високо образовани и морални хора. В края на урока всеки получи като подарък Конституцията на Република България.
„Урок по конституция“ бе част от националните инициативи, с които се отбелязва 140 години от създаването на Търновската Конституция. По този повод 16 април е обявен за Ден на отворените врати в шуменския Административен съд. До 17.00 часа всички желаещи ще могат да се запознаят с работата на институцията и с възможностите за предоставяне на съдебно-административни услуги.
24shumen.com