Света великомъченица Варвара се почита като покровител на артилеристите от времето на създаването на огнестрелната артилерия през XIV век. Празникът се чества от артилеристите във всички християнски страни в Европа и Америка.
В България тази традиция е създадена през 2005 година по предложение на инициативен комитет от Шуменския военен факултет и с благословията на негово високо преосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит.
На този ден се връчва награда на офицер за принос към развитието на артилерията. През миналата година с това отличие бе удостоен полковник Димитър Събев, коойто служи служи 32 години в българската армия до пенсионирането си през 2003 г. като командир на учебната база „Панайот Волов“. Традиционно празникът на Св. Варвара се чества тържествено във факултет „Артилерия, ПВО и КИС” в Шумен, със света литургия в шуменския храм „Св. Три Светители”, тържествен водосвет и церемония в катедра „Артилерия”. Традицията и тази година ще бъде спазена, но в неформална среда и без част от традиционните ритуали, заради пандемичната обстановка с COVID-19 и въведените противоепидемични мерки.
На 4 декември Църквата почита паметта на Света великомъченица Варвара.
В православието Света Варвара се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт – които са нямали време да се покаят и причестят.
Света Варвара е родена в семейството на аристократ – езичник от Илиопол (Мала Азия). Последното проучване на богослова Венцислав Каравълчев обаче показва, че Св. Варвара е родена в с. Елешница- Разложко (Югозападна България), което в древността също се е наричало Илиопол. Отличавала се е с особена и впечатляваща красота. Ревнивият й баща я затваря в кула – далеч от похотливи очи. През времето, когато е била затворена, Варвара изучава външния свят от прозореца и има много време да размишлява за Бога. Когато баща й разрешава да излиза, за да си намери жених и да се омъжи, Варвара се запознава с християни и приема Светото кръщение.
Когато бащата научава, че дъщеря му е станала християнка, той нарежда да я бичуват и получава съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. По нареждане на бащата Варвара е обезглавена. Поверието говори, че божието възмездие настига бащата на Варвара и управителя на града – те двамата са поразени от мълния.
Широко разпространено е поверието, че св. Варвара е покровителка на детските болести (и на шарката). Представата за нея е като грозна, куца и разчорлена стара баба, която се подпира на патерица.
На този ден жените месят пресни погачи, приготвят и обредно вариво и го раздават с мед по махалата.
Имен ден празнуват Варвара (от гръцки – чуждоземка), Варя, Варадин, Варда, Варварка.
24shumen.com