Днес, 14-ти октомври, Българската православна църква почита църковния празник на преподобната Петка-Параскева Търновска. Празникът е известен сред народа като Петковден.
Според народните вярвания Света Петка е покровител на семейството, плодородието, раждането. На този ден се приготвят обредни хлябове, курбан чорба, гозби с овнешко месо, гозби с праз лук. На трапезата се слага и вино.
Освен като празник на света Параскева (Петка) Епиватска Българска, Петковден е известен и като празник, отбелязващ края на лятото и идването на зимата в народните вярвания. Зимният Петковден дава началото на почитта към покровителя на семейството и рода. Народът отбелязва този ден като начало на зимните празници – правят се оброчни курбани и сборове. Жените раздават питки за здравето на животните.
Преподобната Петка, наречена още Българска, е родена в град Епиват на Мраморно море през XI в. Води благочестив живот, а след кончината ѝ нейните мощи, които притежават целителна сила, се превръщат в символ на борбата за съхраняване на християнската култура от ислямската асимилация. Цар Иван Асен II ги пренася в Търново, където се пазят до превземането му. След дълги странствания мощите намират покой в румънския град Яш, където са и досега.
Имен ден празнуват Петка, Параскева, Парашкева, Петко, Петкана, Пенка.
Снимка: Архив на 24shumen.com
24shumen.com