дом Политика Пеевски и Кючюк сигурни за Брюксел?!

Пеевски и Кючюк сигурни за Брюксел?!

0
ДЯЛ

Депутатът Делян Пеевски и евродепутатът Илхан Кючюк ще заемат две от избираемите три места в евролистата на ДПС. Това разкриха за 24shumen.com източници от Движението.
Кючюк ще е кандидат от Североизточната България, а Пеевски е голямата надежда за нова подкрепа за партията, извън традиционните депесарски райони.
Сред спряганите имена е и сега действащият депутат от Шуменски многомандатен район Хамид Хамид.
Припомняме, че социолозите дават на ДПС между 2 и 4 места в Европейския парламент, където България ще има 17 представители.
„От есента вътре в партията вървят коментари, че Илхан Кючюк ще бъде водач на листата, но това вече не звучи толкова актуално. Със сигурност ще е на избираема позиция, но не и водач“, твърдят източниците ни. Пеевски почти сигурно ще е втори.
Не е изключено Мустафа Карадайъ да е водач на листата, но само като „ракета носител“. Той ще остане в Народното събрание, а в Брюксел ще замина следващият в списъка, което означава, че 4-та и 5-та позиции се очертават избираеми.

Как се представят в Брюксел българските евродепутати

Най-активният български евродепутат е Ангел Джамбазки, а на последно място по дейност сред българските представители в Европейския парламент е Асим Адемов. Това показва класация*, която оценява активността на всички 751 евродепутати от 28 държави по няколко критерия. Изводите от комплексната оценка са, че в челото на българските представители компактно стои четиричленната група на ДПС (веднага след Джамбазки), а евродепутатите от БСП и ГЕРБ се редуват през едно-две места на следващите позиции, пише „Дневник“.
Трима български представители са сред челните 8% от всички, само един е във втората стотица, шестима са между място 300 и 400, двама са сред петстотинте, четирима сред шестата стотица и един е след 700-на позиция

Какво казва класацията?

Според цялостната активност на първо място сред българските евродепутати е Ангел Джамбазки (ВМРО/Европейски консерватори и реформисти). Той е на 12-то място от всички 751 члена на Европейския парламент. Има 95% присъствие на пленарни заседания.
На второ място е Искра Михайлова (ДПС/АЛДЕ), която също е напред (31-о място) в класацията на всички евродепутати и има 94% присъствие на пленарни заседания. Трети е Неджми Али (ДПС/АЛДЕ), присъствал на 89% от пленарните сесии и с цялостна оценка, отреждаща му 58-о място. И тримата са евродепутати от 2014 г.
Най-слаба е цялостната активност на Асим Адемов (ГЕРБ/ЕНП), който е на 722-о място в общата класация. Преди него са Владимир Уручев (ГЕРБ/ЕНП) и Петър Курумбашев (С&Д). Уручев е евродепутат от 2014 г., а Адемов и Курумбашев – от 2017 г.
Според присъствието на първо място е Петър Курумбашев (98.26% присъствие на пленарни заседания), следван от Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) и Светослав Малинов (ДСБ/ЕНП) – и двамата с 98.07% присъствие. Най-слабо е присъствието на Сергей Станишев (БСП/С&D) – едва 58.62%. Преди него са Николай Бареков („Презареди България“/Европейски консерватори и реформисти)- 72.41%, Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) – 81.61% и Ева Майдел (ГЕРБ/ЕНП) – 85.06%.
По критерия „Доклади“ евродепутатът Неджми Али е на първо място за България и на трето за целия парламент. Последен е Асим Адемов, а преди него е Сергей Станишев.
На първо място в категорията „Речи“ е Ангел Джамбазки с 1 001 речи, което го поставя на 28-о място в Европейския парламент. Последен е Адемов с едва девет речи за вече изтичащият мандат.
Най-активен в общата класация на целия Европейски парламент, очаквано, е председателят Антонио Таяни. След него е Манфред Вебер, който ръководи групата на ЕНП в Европарламента и е неин кандидат за председател на Европейската комисия. На трето място е Сиед Камал (Великобритания /Европейски консерватори и реформисти).

Как се изчислява?

Алгоритъмът, според който се дава оценката, взима предвид четири категории дейности – доклади, изявления, роли и присъствие на пленарните заседания.
По първия критерий оценката зависи от времето и усилията, които се изискват за изготвянето на даден доклад. Взимат се предвид и броя предложени изменения и броя изменени доклади.
Във втората категория влизат речите по време на пленарно заседание, обясненията на гласувания и въпросите към евроинституции. Отчита се и дейността на евродепутатите в „Туитър“.
Т.нар. категория „Роли“ отразява позициите, които заемат евродепутатите, например председател, зам.-председател на ЕП, председател или зам.-председател на комисия, координатор в комисия, председател и зам.-председател на политическа група.
Последният критерий е присъствието на евродепутатите по време на пленарно заседание. Той е изключително важен и при слабо присъствие крайната оценка може да бъде намалена с 50%.
*Данните постоянно се актуализират. Посочените в статията са към 4 февруари 2019 г.
На снимката: Премиерът Борисов с българските евродепутати
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияРъководството на ДКЦ 1 охлади мераци на сестри за по-високо заплащане
Следваща статияВъвеждат временен режим на движение по ул. „Петко Българанов“

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here