С официална церемония днес пред Община Шумен се извърши освещаване на бойните знамена на Богоявление. На ритуала присъстваха кметът Любомир Христов, народният представител Румен Генов, областният управител проф. Стефан Желев, председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев, представители на общинското ръководство, на областната администрация, на културни и просветни институции, общински съветници и граждани.
Празничният водосвет беше отслужен от свещеноиконом Красимир Капитанов от храма „Свети Три Светители“ в Шумен.
Той прочете молитвата за здраве и благоденствие на българския народ и поръси със светена вода знамената светини.
Във великият Богоявленски водосвет участие взеха военните формирования 34200 и 54060, Национален военен университетски факултет- артилерия противовъздушна отбрана и комуникационни и информационни системи със знамената на военното формирования 34200, със знамето на учебна база „Панайот Волов” и знамето реликва на 7-ми Пехотен преславски полк.
Също така Знаменната група на родолюбивия комитет „Крум Страшний”, със тяхното клубно знаме и със знамето на Червеноводската чета и Национално дружество „Традиция” със тяхното клубно бойно знаме, със знамето на Борис и Симеон и със знамето на Калоян.
Водещият на ритуала полковникът от запаса Мишо Йорданов, обясни пред присъстващите, че първият водосвет е извършен през 917 година преди сражението на Цар Симеон със Византийската армия с Ахелой. След това в годините са провеждани водосвети по много поводи, но предимно преди сражения. Богоявленският водосвет се превръща в държавна ритуална традиция след Освобождението. По руски образец, първият ни военен министър въвежда това богослужение да се извършва на 6-ти януари.
Впоследствие Богоявление става един от официалните празници на 3-тото Българско царство и като такъв е честван до 1946 година. Тъй като в сражение бойните знамена станали свидетели на кръвоприлитие и насилие, то на Богоявленския водосвет църквата ги очиства, благославяйки ги със светена вода и възвръща тяхната святост, която са получили при освещаването.
През 1993 година традицията е възстановена и до ден днешен във всички гарнизони великият Богоявленски водосвет се превръща в ритуал, който се почита и от гражданството, църквата, държавната и местната власт и от армията.
24shumen.com