дом Общество Обсъдиха координационния механизъм за интеграция чрез добри практики и модели

Обсъдиха координационния механизъм за интеграция чрез добри практики и модели

0
ДЯЛ

Областна администрация-Шумен е домакин на регионална работна среща по проект „Подобряване на координационния механизъм за интеграция чрез добри практики и модели“. Форумът се осъществява от Асоциацията на българските градове и региони в партньорство с фондация „Европейски институт“ и Министерство на вътрешните работи. Срещата беше открита от заместник-областния управител Петко Шаренков, който подчерта важността на дискутираните проблеми за развитието на регионите и посочи, че трябва да се акцентира на това как обществото, местните общности ще бъдат ангажирани в процеса на интеграция и приобщаване.
Целта на проекта е да развие и подобри координационния механизъм сред компетентните органи в областта на интеграцията – на централно, регионално и местно ниво в Република България, както и да създаде и развие капацитет сред отговорните институции за изпълнение на интеграционни политики и програми за бенефициенти на международната закрила и граждани на трети страни.
Сред дискутираните теми беше законодателната рамка в България и действието на наредбата за условията и реда за сключване, изпълнение и прекратяване на споразумението за интеграция на чужденците с предоставено убежище или международна закрила. „Този процес е необратим и той ще продължава. Необходимо е да имаме разбирането на институциите, отговорни за интеграционния процес и най-вече как да бъде подобрен този координационен механизъм, защото той е много важен за нас по прилагането на тази наредба“, каза Любов Панайотова, директор на фондация „Европейски институт“.
Добри практики и успешни интеграционни модели в страни от ЕС като Германия, Белгия, Франция, Малта, Швеция и Португалия бяха представени от заместник-председателя на Асоциация “EUROPA” и преподавател в Нов български университет доц. д-р Антоний Гълъбов и от д-р Холгер Нитш- ръководител на департамент в Университета за приложни науки в Бавария. Според експертите основните сфери на интеграция трябва да бъдат настаняването, осигуряването на достъп до качествено образование, включително езикова подготовка за деца и възрастни, здравеопазване, социални услуги, както и гражданското участие и социалното включване по отношение на местните общности.
В рамките на работната среща бяха представени услугите, които мигрантите получават в отделните стани, дискутирани бяха и проблемите, които срещат представителите на местната власт в работата си с приемащото общество.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияЖените в България печелят с 14,4 % по-малко от мъжете
Следваща статияТемпература и хрема, но грипът все още е далече

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here