Три сценария има предложени и всичко зависи от пандемията, заяви на брифинг в Министерския съвет финансовият министър Владислав Горанов.
Общият дефицит се очаква да бъде 3,5 млрд. лв, което е около 3% от БВП. Това налага нужда от 4,2 млрд. лева над допълнителните разчети в бюджета. Общите загуби на държавата все още не са ясни. Не се разглежда промяна в данъчната политика.
Оценката за загубата от бюджета в резултата на пандемията от COVID-19 е за близо 2,5 милиарда.
„Мерките имат една единствена цел – да гарантират това, че държавата има достатъчна възможност да функционира.
Аз продължавам да смятам, че консервативното планиране и фискална политика дават възможност на страната, но съм длъжен да предложа сценарий, който е с негативна насока“, каза министърът.
Днес ще се предложи актуализацията на бюджета в НС и се надявам на подкрепа от всички партии, кака той.
„Най-негативният сценарий, който в момента разглеждаме е спад на икономиката с 3% през 2020 година. Очакваме възстановяването на заетостта да започне в края на 2020 година и да продължи през 2021 година. Мерките ще наложат хората да се ограничат. Знаем, че човек не харчи толкова, колкото е изкарал днес, а колкото ще изкара утре.
Има, разбира се, по – положителни сценарий. Единият говори за малък растеж, а другият за нулев. Искам обаче да сме максимално подготвени“, заяви министър Горанов.
На въпрос дали България влиза в рецесия, финансовият министър заяви, че не може да се говори за това, защото е нужно страната ни да е на загуба няколко месеца подред. Относно какви са очакванията за продължаването на кризата, Горанов каза, че ако ограниченията продължат повече от три месеца, възстановяването ще приключи чак в края на 2021 година и добави: „Икономиката губи всеки ден, държавата е част от бюджета. Трудно ми е да дам подобна оценка, защото са минали две седмици от началото на извънредното положение“.
Заради извънредните мерки и последиците за българската икономика, кабинетът предлага на НС да гласува бюджетен дефицит за тази година в размер на 2,9% от БВП, или 3,5 млрд. лв., припомня „Новини Бг“.
Кабинетът предлага да бъде увеличен таванът за поемане на нов държавен дълг от 2,2 на до 10 млрд. лв.
24shumen.com