Неправомерно ни затвориха. Това беше абсолютно поръчкова история заради мобилните инсинератори. Реално от нас се взе бизнес, за да се даде на инсинераторите. Това казва в интервю за „Икономист“ собственикът на екарисажа в Шумен Мирослав Александров.
„Дойдоха трима ветеринарни лекари, казаха: – Има проблеми с предприятието. Написаха един протокол и ни забраниха дейността. Обжалвах първо пред Административния съд в Шумен, после пред ВАС и след 18 месеца стана ясно, че сме в правото си да работим“, обяснява още пред изданието Александров.
След дълги съдебни битки и кризата с болестта Африканска чума по свинете, от 2 август екарисажът в Шумен вече работи. В петък служителка от свинекомплекса в село Голямо Враново поискала оферта от екарисажа в Шумен за унищожаване на болните животни. Александров изготвил ценова листа, но от свинекомплекса не се обадили повече. „Беше им забранено да работят с нас. Получиха нареждане да загробват болните прасета“, каза за 24shumen.com Мирослав Александров.
Според него опасната зараза е можело да бъде преодоляна, ако екарисажът е работил в нормалния си ритъм.
Собственикът на „Брамас 69“ обясни още, че фирмата притежава специализирани коли за превоз. „Те са буквално херметизирани. От тях не може да излезе или да влезе нито вирус, нито бактерия, нито молекула. В тези коли са транспортирани и животни с антракс, а заразата не се разпространи“, коментира Александров.
Екарисажът в Шумен има капацитет да унищожава по 120 тона в денонощие. Мобилните инсенератори са декларирали пред БАБХ капацитет от 8 тона за 8 часа.
„Направиха го, за да избегнат усложнената процедура по Закона за опазване на околната среда, който изисква при обработка на над 10 тона, задължително да се премине през комплексно разрешително. Това е сложна процедура, подобна на ОВОС. В нея са фиксирани строги правила, по които си длъжен да работиш“, обяснява още заплетената схема Александров.
„Според документите обаче, с които инсинераторите се отчитат пред Агенцията по храните, те са изгорили мъртви животни, превишаващи четири пъти капацитета им. На практика се получават едни документални игрички, но парите от държавния бюджет се усвояват. Животните реално не са унищожени. Това съществува само на хартия“, обяснява още собственикът на „Брамас 69“.
И до момента никой от Агенцията по храните у нас не е потърсил собственика на фирмата, която стопанисва екарисажа в Шумен.
Снимка: iconomist.bg
24shumen.com