Комисията за защита от дискриминация се самосезира по повод новата Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност „право” и професионална квалификация „юрист”. Припомняме, че от началото на учебната 2017/018 година според Наредбата обучението по специалност „право” се осъществява единствено в редовна форма на обучение.
Тази подзаконова регламентация силно стеснява прилагането на Закона за висшето образование форми на обучение – редовна, задочна, вечерна и дистанционна, като по този начин цели групи в обществото могат да се поставят в неравноправно положение, смята един от членовете на комисията, цитиран от bTV.
Според КЗД установената редовна форма на обучение като единствено възможна на практика представлява ограничително условие за неопределен, но определяем, кръг лица, които искат да се обучават в специалност „право”, като този начин се изключва възможността работещи граждани или учащи се в други специалности да се обучават в специалност „право”.
До учебната 2017/2018 година 6 държавни и 3 частни университета произвеждаха юристи. Само за миналата година в тях са се дипломирали 1589 студенти по право, а от тях 1/3, или 495, са учили задочно.