Цистерната, която предизвика експлозията в Хитрино е трябвало да бъде бракувана, а не да бъде в експлоатация, както в случая.
Изследване на вещо лице е показало, че стените на въпросната цистерна са много по-тънки и не отговарят на изискванията по Международния правилник за превоз на опасни товари. Другите цистерни от композицията са били само деформирани, това обяви на днешното съдебно заседание по мегаделото „Хитрино” експертът Евгени Димов.
Той обясни, че допустимата дебелина на цистерната е трябвало да бъде 14 мм, а не само 8 мм.
При прегледа на предоставените му документи експертът е установил, че липсва сравнение между техническия паспорт на съоръжението и последващите измервания.
Ако към цистерната е имало допълнителни укрепващи устройства, не е трябвало да има проблем, обобщи той своите наблюдения. Тя е стара, произведена през 1971 г. при спазени тогавашни стандарти.
„Не е трябвало да бъде използвана и в движение”, категоричен бе свидетелят.
Съдът отказа да приобщи становището на експерта към доказателствата по делото, но ще го приложи към материалите по делото.
Нови доказателства към делото за взрива може да внесат яснота каква е причината за жестоката влакова катастрофа със седем жертви и изравнени със земята къщи.
Съдът прие да търси мнението на експерти защо след взрива печката на твърдо гориво е със здраво стъкло въпреки въздействието, на което е била подложена. Възможно ли е печката да се е напълнила със строителни материали от взрива или при изваждането от руините.
Магистратите ще настояват да се измери остатъчната дебелина на стените и дъното на пробитата цистерна.
С писмо съдът напомня на БАН, че не изпращането на експерти бави сериозно делото. Очаква от БАН да предложи експерти в областта на безопасното превозване на опасни товари в железопътния транспорт, вещи лица, които са компетентни по мрежи високо напрежение.
Съдебният процес ще продължи на 19 юли от 9.00 часа.
Снимка: Архив на bTV
24shumen.com