Безпрецедентната криза с COVID-19 показа много от дефицитите на нашата здравна система. Оказа се, че една част от лечебните заведения са готови да посрещнат такова предизвикателство, друга част им трябваше време, а трета група няма никога да бъдат готови за подобно предизвикателство, каквото е пандемията и необходимостта от лечение на множество хора с инфекциозни болести. Това заяви за 24shumen.com зам.-председателят на Народното събрание д-р Нигяр Джафер.
Възникнаха много въпроси, които най-вероятно ще трябва да бъдат анализирани, отбеляза тя. Това са липсата на електронно здравеопазване и единна информационна система, както и коя е структурата, която трябва да има ангажимент към погребението на жертвите от коронавируса.
Тя отчете, момента когато частни лаборатории са изградили своя информационна система и са започнали да качват броя на тестваните, положителните и отрицателните резултати, тогава и държавата и институциите се сетили, че също могат да направят подобно нещо. И да улеснят всички.
Според д-р Джафер в хода на пандемията стана ясно и нещо друго, че има понякога нормативна празнота в уреждане на взаимоотношения между институциите, за да се избегне прехвърлянето на отговорност от едни към други. Например, по отношение на погребението и организацията на ритуала при починали пациенти.
Въпреки, че от 23 ти март имало много точно и ясно разписани разпоредби за това, какви мерки трябва да се предприемат от Министерството на здравеопазването (МЗ) към РЗИ. Въпросът се оказа особено актуален, когато имаше случаи на починали лица в община Каолиново, а преди това в Южна България, отбеляза депутатът
По думите й МЗ е признало, че има нормативна и междуинституционална празнота, която трябва да бъде уредена. Имало текстове, които регламентирали ясно поведението при подобни инфекциозни заболявания. Както и указанията за употребата на лични предпазни средства на работещите в подобни случаи.
„Възниква въпросът кой извършва траурния ритуал. Защото това трябва да бъде или погребална агенция или общините“, разясни народният представител.
Според д-р Джафер когато погребалните агенции отказват, какъвто беше случаят в Шуменска област, общините се налага да поемат този ангажимент.
„Ние обаче си даваме сметка нямат подобни служители, които да са назначени. Ето защо появява се още един казус, при който се възлага отговорност на общините, без това да е обезпечено, нито нормативно, нито финансово“, категорична е тя.
Така кметове с право са поставили въпроса и институциите трябвало да се отнесат съвсем сериозно по този проблем.
Няма категорично заявен ред кой извършва всичко това, смята д-р Джафер.
24shumen.com