„Има реална опасност от замърсяване на генофонда на българските пчели. Въпреки въведената забрана, у нас се внасят пчели-майки от други държави и това е предпоставка за генни изменения, разпространение на нови болести и масово унищожаване на кошери. С вноса на пчели могат да навлязат паразитни заболявания, които досега у нас не са били разпространени“, това алармира пред 24shumen.com областният председател на пчеларите в Шумен Даниела Челебиева.
През последните години пчелините намаляват. Сега са 13 хиляди. Изкупните цени са ниски, заплащането почти не се е променяло след 2012 година, отчете тя.
Според нея помощта на държавата не била постоянна. И това са пречки, които били причина млади хора и да имат намерение да отглеждат пчели бързо да се отказват.
Нужни са промени за стабилизиране на сектора, защото все по трудно се работи, анализира ситуацията председателят.
Челебиева припомни, че схемата de minimis за подкрепа и компенсация за лоши метеорологични условия, ниски добиви и ниски изкупни цени все пак е някакъв вид помощ за земеделските производители. И в края на миналата година е имало масов протест от пчелари тъй като министърът на земеделието е обявил, че подкрепа няма да има за тях. После се намерили три милиона и половина, които от началото на февруари ще бъдат предоставени на стопаните.
Като сериозен проблем Челебиева посочи нелегалния внос и нерегламентираната употреба на пестициди. Откритият глифозазат тази година в някои партиди блокирал износа на български пчелен мед. Затова трябвало Българската агенция за безопасност на храните да осъществява контрол и да налага наказания.
Тя смята за основателно искането на пчеларите за криминализиране на нелегалния внос и нерегламентирана употреба на препарати за растителна защита. Както и за държавна помощ срещу кражбата и отравянето на пчелните семейства.
24shumen.com