Днес е първата Задушница за годината, която е винаги преди Неделя месопустна.
На Голяма Задушница се отдава почит на починалите. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата.
В този ден се почистват гробовете, прекадяват се с тамян и се преливат с червено вино.
На гроба се пали свещ, която е символ на християнската вяра, а пламъкът е символ на безсмъртието на душата. Тамянът е символ на чистата молитва, цветята – добродетелите на починалия.
Първата хапка се поставя на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие, починалите се споменават с думите „Бог да прости“.
Една от най-важните забрани на Задушница е да не се оставят храни на гроба на починалия, тъй като те не са за него, а за останалите живи – за да споменават мъртвия в молитвите си с добро.
За една календарна година обикновено Задушниците са четири – преди Месни заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден. Задушниците са винаги в събота, защото в седмичния празничен цикъл, църквата е определила съботата за ден на покойните. На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за „Бог да прости мъртвите души“.
На следващия ден – неделя, са Месни Заговезни (Сиропустната неделя). На Месни Заговезни – започва големият Великденски пост.
Снимка: Pixabay.com
24shumen.com