213 пожара са възникнали през първите три месеца на територията на Регионална дирекция по горите – Шумен. Нанесените щети са за изчислени на 3 360 лева. Като пораженията са върху 70 дка държавни горски територии, това показва информация от дирекцията.
„В сравнение с миналата година броят на запалванията, основно в земеделски земи, се е увеличил почти три пъти“, съобщи директорът на РДГ Емил Гелов.
Той уточни, че за обявяване на пожароопасен сезон са издадени заповеди за област Шумен и област Търговище.
През 2018 година за опазване на горските територии от нарушения са извършени 31 824 проверки. Проверявани са обекти за добив на дървесина, превозни средства – 1 911, домакинства – 1 157. В полезрението на проверяващите са попаднали 2 421 ловци и едва 129 риболовци.
73 от проверките Дирекцията е извършила съвместно със служители на Държавни горски и ловни стопанства, с Икономическа полиция към ОД на МВР. Служители на Дирекцията на НАП в Шумен са се включили в 8 проверки, а в три инспекции – служители на Инспекцията по труда.
510 актове за нарушения са издадени през отчетния период, сочат данни от справката.
Издадени са и 352 наказателни постановления за налагане на глоби, обезщетения и имуществени санкции в размер на 25 067,42 лв.
След съставени констативни протоколи и актове са задържани 64 каруци и 22 автомобила. Нарушителите са успели да унищожат 5,16 плътни куб.м дървесина. Опитали се да си набавян 444 пространствени куб. м дърва за огрев.
В следствие на посегателства от бракониери е иззето почти 100 кг дивечово месо, 20 кг. риба и 160 кг недървесни горски продукти – билки и гъби.
Директорът сподели, че практиката е месото да се предоставя на ловните сдружения.
Пролетното лесопатологично обследване на горите предстои, поради което нови актуални данни ще бъдат изнесени през май.
През тримесечието на 2019 година шестзъб корояд е нападнал смърчови гори в района на ДЛС „Черни Лом“ Попово, съобщиха експерти от РДГ Шумен. Засега обаче нямало опасност от по-широко разпространение, а зесегнатата площ е малка.
184,1 ха са иглолистни дървесни видове са нападнати от гъбни патогени. Причините, според специалистите са – в района белия бор е залесен извън естествения си ареал на разпространение, поради което различни фактора – почва, влага, температура, надморска височина влияят негативно върху здравословното състояние на дърветата и намаляват техните защитни функции. Като следствие, дървета много по-лесно се нападат и поразяват от гъбните патогени.
Горските територии с влошено здравословно състояние през 2018 г. са на площ 861 ха.
На територията на дирекцията са извършени над 30 000 проверки. Обект на проверки са били и складове за дървесина, превозни средства.
24shumen.com