дом Политика Зам.-министър Крумова: Цената на водата е свързана с инвестициите, които вече са...

Зам.-министър Крумова: Цената на водата е свързана с инвестициите, които вече са направени

0
ДЯЛ


Отложиха за сесията през юли разглеждането на точката, по която съветниците трябваше да упълномощят представителя на общината да гласува бизнес-плана на ВИК със „за“, „против“ или „въздържал се“.
Решението беше взето на заседанието на Общинския съвет вчера, в което по покана на кмета Любомир Христов участва и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова. Това съобщиха от пресцентъра на Общинска администрация.
В сесийната зала се проведе разгорещена дискусия, в която се включиха общинските съветници от Реформаторския блок Добромир Драев, който от близо две седмици организира подписка срещу бизнес-плана на водното дружество и исканото увеличение на цената на водата и Иван Ламбов, според когото пък, ако не се приеме бизнес-планът на ВиК, дружеството не може да бъде задължено да направи заложените инвестиции. През седмицата съветници от ГЕРБ също изразиха своето несъгласие с повишението на цената на водата. По време на заседанието обаче днес Светлозар Начев заяви от трибуната, че колегите му в залата трябва добре да преценят как ще гласуват. „От това, в крайна сметка ще зависи дали искаме ли намаляване на загубите на вода, изграждане на пречиствателна станция и довеждащ водопровод от Тича“. От името на съветниците от БСП Веселин Пенчев и Иван Йонков бяха категорични, че няма да подкрепят бизнес плана, защото, според тях, той не защитава интересите на шуменци. „Увеличението на цената няма да подобри услугата“, заяви Пенчев. Предстоят консултации между политическите групи в Общинския съвет за конкретни предложения за промени в бизнес-плана на ВиК.
Тъй като споровете бяха свързани най-вече с цената на водата, зам.-министър Малина Крумова обясни, че настоящото увеличение е свързано с инвестициите, които вече са направени в предходния програмен период 2007 – 2013 и преди това по програмата ИСПА, когато в пречиствателни съоръжения бяха вложени около 68 млн. лева. Тези инвестиции са нов компонент във водата и е необходимо те да бъдат амортизирани.
По думите й, инвестициите, които трябва да бъдат направени, са изключително важни за стабилизирането на сектора и едно от условията е да бъде приет бизнес-плана на водното дружество. Тя обясни, че за МРРБ и за Шумен изграждането на пречиствателна станция за питейна вода и на довеждащ водопровод от Тича е основен обект. Той е водещ и в регионалното прединвестиционно проучване за трите области – Шумен, Бургас и Сливен. „Очаква се то да бъде готово до септември заедно с финансовия анализ и на базата на тези два аналитични документа и формуляра за кандидатстване ще се обособи обхвата на проекта, който ще се финансира по ОПОС. В регионалното проучване се търси стратегическо решение и по въпроса за изграждане на санитарно-охранителната зона. В тези проучвания е предвидено и реконструирането на кладенците, но като алтернативни източници за питейна вода.“
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияСтотици шуменци пяха и се забавляваха на пощада в града (снимки)
Следваща статияДрумовец се закачи незаконно към ел.мрежа, цял месец ползва ток безплатно

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here