Българските антимафиоти не са виждали „чувалите с пари“, отклонени незаконно от строежа на автомагистрала „Хемус“, нито са твърдели, че е имало такива чували. Това заяви в предаването „Тази сутрин“ по bTV Любомир Николов, зам.-директор на Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) Любомир Николов.
„Сега, ние не сме изказвали такава теза, може би това е предположение … на пресконференцията вчера“, каза той, цитиран от clubz.bg.
„Аз лично физически не съм се уверил“, добави той, запитан от водещата Жени Марчева за чувалите, в които са били пренасяни стотици хиляди банкноти.
На нарочна пресконференция вчера с участието на служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков и ръководители от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, ГДБОП, ДАНС, МВР, НАП и Главна дирекция „Национална полиция“ беше съобщено, че от 84 млн. лв. аванси от „Автомагистрали“ към частна компания подизпълнител („Водно строителство – Благоевград)“ за строително-монтажни работи в лот 5 на магистралата, цели 60 млн. лв. са минали през няколко трансфера и кухи фирми и накрая са били изтеглени в сакове и чанти, в същия ден, в който са пристигнали в последната компания.
Банката, през която са минали парите е установена „по категоричен начин“ каза още Николов, но запази нейното име, позовавайки се на следствената тайна. Той отбеляза, че прокуратурата може да го обяви, ако сметне това за необходимо. Разследващите са разговаряли със служители на въпросната банка, които по думите на Николов са свидетелствали за тегленето на сумите от десетки милиони левове, което и станало без предварителна заявка, за което би трябвало да бъде платена петцифрена такса.
„Не за заплатили тези такси и са изтеглили парите“, каза Николов.
След тегленето на сумите от собствениците на фирмите фантоми, на които са били преведени, парите са били предадени на тайнствено лице, чиято самоличност Николов не разкри, посочвайки че разследването на пътя им оттук нататък продължава. Той каза, че не става дума нито за политик, нито за бизнесмен, нито за фигура, известна дотогава на ГДБОП.
„Нашето разследване стигна до фирми фантоми, които се изтеглили тези суми пари в деня или на следващия ден след постъпването им“, каза Николов. „Всички тези парѝ се обединяват в едно лице, което също сме установили“.
За крайния получател на парите Николов каза:
„Случайно лице, на което е поставена задача да усвои тези средства и да пренесе тези пари“.
Това лице, за което Николов се съгласи с водещата да бъде наречено „обикновен човек“ и дори „човечец“, не е арестувано. Предстои да се установи къде се намират физически въпросните пари.
Николов уточни, че 14 собственици на фантомни фирми, с нисък социален статус и полуграмотни, са били задържани за по 24 часа и разпитани в хода на разследването.
До тях парите са стигнали през осем други дружества, с които „Водно строителство“ е сключило договори, всяко от които ГДБОП възнамерява да разследва.
Николов каза, че разработката е започнала въз основа на „няколко сигнала включително от медии“ и на оперативни данни, според които са били отклонявани средства от строителството на автомагистралата и те не са били използвани по предназначение. Нямало е политически партии сред подалите сигналите, добави той.
„Ние наблюдавахме замесените лица в продължение на месец, месец и половина – каза Николов. – Установихме офиси и домашни адреси, където биха могли да бъдат открити или укрити важни документи, които имат отношение към престъпната дейност. В един момент, може би породено от действията на службата и някои медийни изяви, тези лица предприеха действия по укриване или унищожаване на тези документи“.
По думите му ГДБОП е успяла да спре унищожаването навреме.
24shumen.com