Чака ни много работа, кандидатстваме по всички отворени европейски програми, за да осигурим пари за Шумен, защото европейските средства са значителна приходна част за бюджета. Бюджетът през 2025 г. е бюджет на растежа и модерната трансформация на Шумен. Това каза при представянето на проектобюджета за 2025 г. Даниела Русева, заместник-кмет по европейски политики, екология и туризъм.
По отношение на ПРИХОДНАТА ЧАСТ, в частта от нашия ресор „ЕВРОПЕЙСКИ ПОЛИТИКИ“ можем да отчетем следното, каза тя и изброи проектите, по които ще се работи през 2025 г. :
1. Саниране на 20 жилищни сгради в Шумен на стойност 21 681 739 лева.
2. Подобряване на енергийната ефективност на пет обществени сгради – спортен комплекс „Плиска“, сградата на Община Шумен, Регионален исторически музей, библиотека, кметството в село Мадара. Общата стойност на проектите за петте сгради е в размер на 11 245 367 лева, като те се финансират по НПВУ.
3. Устойчива градска мобилност в общините Шумен и Търговище на стойност 10 129 810,55 лева, по който се осигуряват 6 електробуса и велоалея в Шумен, обясни Русева и добави, че за велоалеята е обявена по процедура по ЗОП за проектиране.
4. Подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Шумен – проект на стойност 36 618 994 лева, който е със срок до 25.04.2029 година и по него до момента са подали заявления за смяна на печките си с екологосъобразни уреди близо 700 домакинства.
5. Техническа помощ за инвестиции в зоологическа градина на стойност 196 992 лева;
6. Рехабилитация и модернизация на уличното осветление в община Шумен с бюджет 832 811,01 лева. В бюджета на Общината за 2025 г. са предвидени допълнително 150 000 лева и за подмяна на стълбове за осветление, добави още Русева. Ще се монтират по две ЛЕД осветителни тела – едното, насочено към пътното платно, а другото насочено към пешеходната част, допълни тя.
7. Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на общините в шест села, който е на стойност 1 596 000 лева.
8. Изграждане на компостираща инсталация за нуждите на РСУО – Шумен – е проектното предложение, на този етап и е подадено на 7.10.2024 година. Очаква се, при одобряване на проекта, през месец май да се сключи договор, поясни Русева.
9. Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт. Проект на стойност 428 607,20 лева. Насочен е към четири детски градини на територията на община Шумен и една детска градина в Нови пазар.
10. Концепция за създаване на съвременен туристически продукт, базиран на културното наследство и природните дадености в региона между общините Шумен и Каспичан е на стойност 5 011 300 лева и включва: създаване на стратегия за развитие на туризма; създаване на дребна мащабна туристическа инфраструктура – туристически пътеки, пътеки на здравето; пътят до пещера „Бисерна“; туристически маршрути за хора с ограничени функции; велосипеден туризъм; нови места за пикник и беседки; информационни табла, указателни табели; т.нар. меки мерки за насърчаване на развитието на местни забележителности и атракции; иновативни туристически услуги, използващи модерни технологии, VR, добавена реалност, изкуствен интелект; туристически портал за двете общини и дигитална туристическа градска информация за туристите в общината;
11. Внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда с бюджет 6 592 448,31 лева, който включва дейностите: монтиране на 2000 осветителни тела с ЛЕД осветление в трите квартала Макак, Дивдядово и Мътница, соларни панели на част от електрическите стълбове; датчици и JPS тракери за следене на автобусите в градския транспорт. Внедряване на умни светофари. Мобилно приложение за информация и сигнали на граждани; 5 градинки, които да бъдат снабдени с поливни системи от резервоари; 10 активни градски точки със зарядни за захранване със слънчева енергия; система за датчици за околна среда – температура, замърсяване и артистично осветление в градската градина.
Предстои кандидатстване на Община Шумен по нова Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), в която ще участват като водещи 40 общини. Възможни са до четири партньора. Участват всички програми, като основната е „Програма развитие на регионите“ (ПРР). Има възможност за получаване на средства по „Програма Образование“, „Програма за развитие на човешките ресурси“, „Програма Екология“ и други, посочи още Д. Русева.
Тя отчете и голямо увеличение на глобите с фиш и на наказателните постановления през миналата година от страна на БД „Чистота“. Основен акцент трябва да бъде поставен върху санкциите, свързани със замърсяване, добави заместник-кметът.
По отношение на дейностите в ресор екология за 2025 г., Русева допълни, че те се фокусират върху достъпа до вода, като се планира проектиране на 6 дълбоки сондажа за питейно водоснабдяване в квартал Мътница, селата Белокопитово, Кладенец, Друмево, местност Струмба и местност Беш тепе.
Радослав Кърджиев – директор на ОП „Чистота“ – посочи, че тази година Община Шумен ще инвестира в закупуване на нова техника, което ще позволи предприятието да поеме и сметосъбирането в селата. Това ще намали разходите ни с 40 %, а в автомобилите ще се монтират камери, обясни той.
Нерегламентираните сметища са голям проблем не само в община Шумен. Необходимо е завишаване на контрола и на санкциите за извършителите, посочи още Русева. Започнахме информационни кампании в селата за разделното събиране на отпадъци, добави заместник-кметът.
Инж. Валентин Велев, който ръководи инспекторите на Общината, обърна внимание на гражданите, че следва да чипират домашните си любимци, за да не се налагат глоби от по 200 лева на нередовен собственик на куче.
В областта на туризма на представянето бе посочено, че Община Шумен има увеличение на туристически поток, като броят на нощувките през първото тримесечие на годината от 2024 г. спрямо 2025 г. е с 11 % по-висок. Увеличението за първото тримесечие на 2025 г. спрямо 2023 г. е 23,62 %, съобщи статистиката Д. Русева.
До 2 май предстои кандидатстване на втора фаза за получаване на Етикет за населено място – пример за селски туризъм, като ние сме кандидатствали за селата Дибич и Мадара и те са потвърдени на първа фаза от Министерство на туризма. Само 8 села ще получат такъв етикет в страната, надяваме се нашите две да са сред тях, посочи Русева.
В капиталовите разходи на Общината за 2025 г. са предвидени допълнително средства и за електрическа инсталация на Паметника „Създатели на българската държава“ и средства за закупуване на кьоск за билети. Билети за туристическите обекти ще могат да бъдат закупувани и он лайн, чрез съвместната работа с един от най-добрите оператори в този вид дейности, каза още Д. Русева.
Близо 90 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ могат да влязат в Шумен по европроекти през 2025 г., е заложено в проектобюджета на Общината, като в сумата са всички проекти, независимо от ресорите. Около 10 млн. лв. са заделените суми за чистота, а около 1,9 млн. лв. – за зелените системи и тяхното благоустройство, предвижда още проектобюджетът, който е публикуван на сайта на Общината.
Довечера в 18:00 ч. заместник-кметът доц. д-р Виктория Ковчазова ще представи приоритетите в проекта на бюджета за 2025 г. в секторите култура, образование, младежки дейности и спорт.
24shumen.com