Читателите могат да намерят както десетки нови снимки, документи и изрезки от вестници, така и статистически данни и карти до 1959 година
Изложбата „Новопазарска околия – минало и настояще“ на читалищна библиотека „Иван Радов“ в Нови пазар представя общата история на няколко десетки населени места от днешните общини Нови пазар, Ветрино, Вълчи дол, Никола Козлево, Каолиново, Каспичан, Хитрино и Шумен. Това е съвместно начинание, в което мощно съдействие с материали указват Националният статистически институт (НСИ), Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ – Шумен, Регионална библиотека – „Пенчо Славейков“ – Варна, Държавен архив – Шумен, НЧ „Пробуда-1906“ с. Никола Козлево и фондация „Активна историческа карта”.
Съдържанието на второто издание на изложбата е разделено в четири части – снимки, документи, статистика и карти. Снимките са подредени в 8 раздела – град Нови пазар, модернизация, обществени сгради, читалища, бит и общество, стопански живот, транспорт и културно-историческо наследство и туризъм, а документите в 7 – Новопазарска околия, град Нови пазар, модернизация, стопански живот, бит и общество, транспорт и културно-историческо наследство. Раздел статистика включва любопитни статистически данни от времената, в които Нови пазар е бил околийски център и ни дава точните граници на околията през различните периоди. В раздел карти могат да се открият както начертаните граници на околията, така и интересни графики. Изложбата е достъпна през сайта на НЧ „Христо Ботев-1872“ гр. Нови пазар или чрез сканиране на QR код.
Освен снимки и документи изложбата дава и кратки исторически справки за различните раздели съдържание. Основната част от съдържанието е свързано с периодите 1880-1901 г. и 1925-1959 г., когато град Нови пазар е административен център на Новопазарска околия. Най-новите снимки са от 70-те години на миналия век и са отражение на процеси, започнали още по времето на околията. Особено внимание е обърнато на общи проблеми и решения за населените места от околията като културно-историческото наследство и неговото опазване, теснолинейката Каспичан – Крайна, модернизацията на региона и взаимовръзките в стопанския живот.
Освен онлайн изложбата библиотекарите са изложили плакати със стари и съвременни снимки, карти и документи във фоайето на читалището до входа на зрителната зала.
Проектът е замислен и изпълнен от библиотекаря Андрей Андреев и секретар-библиотекаря на НЧ „Христо Ботев-1872“ Наталия Неделчева.
Амбицията на библиотекарите е през 2025 година те да пуснат още поне две допълнени издания на изложбата около празниците на града през октомври и около годишнината на обявяването на Нови пазар за град през декември както и да задълбочат процесите по дигитализация на стари краеведски книги, брошури и снимки, съобщават още от Читалищна библиотека „Иван Радов”.
24shumen.com