Приключи 46-тото среднозимно преброяване на водолюбиви птици, в което и през тази година участваха експерт на Шуменската екоинспекция.
На територията на Шуменска и Търговищка област представителите на РИОСВ-Шумен и Българското дружество за защита на птиците обходиха язовирите „Шумен”, „Дибич”, „Фисека”, „Лозево”, „Мараш”, „Поляница”, „Съединение”, „Ястребино” и „Тича. В 22 точки на водните обекти са наблюдавани птици от видовете зеленоглава патица, зимно бърне, средиземноморска жълтонога чайка, бял ангъч, голям корморан, малък гмурец, сива чапла, голям гмурец, голяма бяла чапла, шилоопашата потапница, фиш, лиска, кафявоглава потапница и сива патица.
През тази година експертите констатираха увеличаване броя на водолюбивите птици в яз. „Тича”. При запазено видово съотношение броят на пернатите се е увеличил на 1 734 броя при 1 007 броя за 2021 г. Повече водолюбиви екземпляри са преброени и в язовирите „Шумен”, „Фисека” и „Поляница”. Приблизително еднакъв остава броят на птиците в яз. „Съединение”, които през тази година са 651 броя при 665 броя за 2021 г. През тази година са намалели пернатите в язовирите „Лозево”, „Мараш” и „Ястребино”, а яз. „Дибич” е напълно пресъхнал поради ремонт.
Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се провежда от 1967 г. в почти всички европейски държави. Събраните данни ще бъдат изпратени към Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие. Целта е установяване на числеността на зимуващите в България водолюбиви птици и определяне на най-важните водоеми и територии за тях.
24shumen.com