Представиха новия Национален оперативен план за управление на кризата с COVID-19. Действията при настъпващата пета вълна на Омикрон ще зависи от броя на интензивните легла в страната, дали ще има хора които няма да имат достъп до тях. Това ще е най-важният фактор при определяне на мерките. На този етап нищо няма да е затворено. Това обяви премиерът Кирил Петков.
Той уточни, че областите в страната са групирани на 6 клъстъра по брой интензивни легла. „При наличие на повече такива в съседна област пациенти ще са насочват там. Така ще има възможност да се прогнозира за 5 дни напред. Това ще даде възможност за плануване на бизнеса и семействата“, обясни още Кирил Петков и добави, че противоепидемичните мерки ще се прилагат на 4 етапа и ще зависят от заболяемостта в отделните области.
„При 80% заетост на интензивните легла ще започне симетрично затваряне на бизнеси“, каза още премиерът. При този четвърти етап на развитие на кризата ще работят само хранителни магазини, аптеки, дрогерии, банки, мобилните оператори. При възможност преминаване в онлайн режим на работа за бизнеса.
Правителството е маркирало и 10 мерки за подкрепа на бизнеса.
В новия план се поставя основен акцент на образованието. „Вече е изострено противопоставянето между родителите за и против присъственото обучение. Забелязва се загуба на мотивация при децата да се върнат в училище. Остават дезинфекцията, маските, и спазването на дистанция. При позитивен тест на ученик паралелката се карантинира. Новото при оценката на риска е дали хората ще имат адекватни лекарски грижи. Родителите на по-големите ученици могат сами да преценят дали ще пуснат децата си присъствено в клас“, обясни просветният министър акад. Николай Денков.
При 50% заети интензивни легла легла се затяга контрола в училищата за спазване на противоепидемичните мерки. Спират се организираните посещения, екскурзии и зелени училища. Олимпиади и състезания ще са присъствени при представяне на зелен сертификат или тестване на място. Индивидуалните занимания ще са възможни без сертификат и тестване извън часовете.
При 60% заетост на интензивни легла спират занималните в училищата.
При 70% заетост на интензивните легла учениците от 1 до 4 клас ще бъдат присъствено в клас, а 5-12 клас преминават на ротационно обучение.
При над 80% заетост на интензивните легла учениците от 5 до 12 клас преминават на онлайн обучение, а от 1 до 4 клас ще се преценява по области и ще зависи от броя на интензивните легла за лечение на деца.
„Обикновено е висока заболяемостта в областните центрове и по-ниска в по-малките населени места. Това ще определя и присъственото обучение на децата от 1 до 4 клас“, уточни просветният министър.
Към момента в болниците в страната има разкрити 916 интензивни легла. Заетите са 584. Здравната система у нас има възможност да достигне при нужда и до 1 268 интензивни легла. Детските интензивни легла в страната са 62. Тези данни обяви здравният министър проф. Асена Сербезова.
24shumen.com