За да насърчи опазването на околната среда в Шумен стартира новият насочен към младежи проект „Зелени РеДизайнери“, който има за цел да покаже предимствата на устойчивата мода. Зад него стоят фондация „Подобри“, в партньорство със сдружение „Общество 528“ – две организации, обединени от общата си мисия да развиват у подрастващите устойчиви навици и мислене.
Началният етап на проекта беше поставен чрез постове в социалните мрежи, целящи да предоставят ясна информация за вредите от бързата мода. Следващата стъпка в инициативата е поредица от открити уроци за ученици между 9 и 12 клас, които представят интересни и полезни факти по темата „Мода и природа: Какво е общото помежду им?“.
След откритите уроци и демонстрация в шуменските училища ще бъде обособен специален пункт за предаване на текстил и зона за свободна размяна на дрехи.
Всеки ученик може да донесе свои дрехи, които не използва, за да ги размени или да преобрази старата тениска в нова текстилна чанта.
Графикът за провеждане на тези събития е:
31 март (9.30-12.00 ч.) – СУ “Панайот Волов”
4 април (12.30 – 15.30 ч.) – СУ “Сава Доброплодни”
5 април (13.00 – 14.00 ч.) – ПГССХТ
6 април (11.00 – 15.00 ч.) – ПГОХХТ
7 април (12.30 – 16.00 ч.) – ППМГ “Нанчо Попович”
Събраното количество ще бъде използвано като ресурс за творческа академия за рециклиране, която организаторите планират за края на май 2023 г.
В нея ще могат да се включат всички, които желаят да придобият компетенции и основни познания в областта на шиенето и модата (видове кройки, технически умения за разкрояване и шиене, как се подбират и комбинират тъкани).
Кулминацията на академията ще бъде импровизиран моден подиум в края на септември, където всеки участник ще има възможността да представи свой завършен тоалет.
Основна цел на проекта „Зелени РеДизайнери“ е да подтикне младежите да придобият нови умения, свързани с това да се грижат за дрехите си, но и да изразяват собствената си креативност – измисляйки уникални и персонализирани дизайни.
Проектът се реализира в сътрудничество с Регионална библиотека “Стилиян Чилингиров” и се реализира с финансовата подкрепа на ЕС по Програма “Европейски корпус за солидарност”.
24shumen.com