Над 200 шуменци излязоха днес на протест пред сградата на „Водоснабдяване и канализация (ВиК) в областния град. Социалното напрежение ескалира след поредното спиране на водата за денонощие и непрекъснатите по-големи или по-малки аварии по водопровода, които оставиха няколко дни различни райони в града без вода за цял ден. Гражданите се организираха спонтанно в социалните мрежи и днес недоволството им се изля. Шуменци имаха десетки въпроси, които зададоха на кмета на града проф. Христо Христов, който отиде при тях. С хората се срещна и председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова. Всички очакваха появата и на управителя на ВиК Иван Пушкаров. Той обаче се оказа, че инспектира ремонта на помпена станция „1 300“.
След повече от час протест пред ВиК, недоволните се спряха пред сградата на община Шумен, където диалогът между гражданите и кмета продължи.
Хората бяха подготвили петиция със стотици подписи до всички министерства и институции с искане за незабавно решение на дългогодишния проблем.
„Случи се очакваното. Хората излязоха на протест и това е справедливо. Бях сред тях и чух исканията им. От две седмици приоритетно работим за осигуряване на нормална вода. На този етап има два основни проблема – към хората се подава мръсна вода и новото на язовир „Тича“. Честите спирани на водата в различни зони на града е заради неизправности по водопровода и помпена станция 1 300. Мътната вода от чешмите е поради наноси в новите тръби. Това поражда и въпроса: Как са монтирани те?“, коментира кметът проф. Христо Христов. Той допълни, че целта на местната власт е трайно осигуряване на вода за жителите на община Шумен. Проведени са срещи с министрите на регионалното развитие и земеделието. „Дългосрочните климатични прогнози показват, че има риск от пресъхване на притоците на язовир „Тича“. Целта ни е да осигурим нормално водоподаване за дълъг период от време. Министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова е поела ангажимент да входира искане от кметовете на Шумен и Търговище система „Дунав“ да стане стратегическа. „Това е трайното решение на проблема с водата в региона. Там са изградени 8 сондажа. От тях работят 2. Те снабдяват с вода за питейно-битови нужди и напояване регионите на Русе и Разград“, обясни още проф. Христов и добави, че министърът на околната среда и водите Петър Димитров, е заявил, че при риск за водоснабдяването на хората, вода за ВЕЦ-овете няма да се подава, а за поливане ще се използват само количества, необходими по норматив за реално засетите площи.
Проф. Христов акцентира, че Общината насочва усилия и към възстановяване на дълбоките сондажи край Шумен, както и на подмяната на водопроводните тръби в селата. Местната власт работи по проект, който ще бъде внесен в Европейската комисия за ремонта на дълбоките кладенци край „Мътница“. Там трябва основно да се възстановят помпените станции, да се почистят сондажите и да се ремонтират водопроводите. Стойността на начинанието е в размер на 5 милиона лева. Ще се работи и по възстановяване на каптажите край Шумен, както и на този, който някога е снабдявал с вода квартал „Еверест“. Проф. Христов увери, че до 2 седмици ще бъде решен и проблема със статута на земята, на пречиствателната станция за питейни води. „Там проблемът е, че територията на съоръжението е по-голяма от предварително предвидената . След тази процедура съоръженията трябва да заработят“, обясни още Проф. Христов и добави, че пред гражданите на протеста е поел ангажимент да организира среща между тях и управителя на ВиК.
Председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова е категорична, че местният парламент подкрепя всички действия на кметската управа на Шумен в усилията й да осигури нормално водоподаване и качество на водата за населението.
24shumen.com