дом Здраве Съветите на специалиста: Горещото време е опасно, пазете се!

Съветите на специалиста: Горещото време е опасно, пазете се!

0
ДЯЛ
Снимка: Pixabay.com

Лято е и живакът на термометрите скача над 35°С. Според прогнозите жегите ще продължат. Високите температури, както на открито, така и на закрито, имат отрицателно въздействие върху здравето, особено на възрастните, болните и децата, може да изострят хронични заболявания. За да се избегне прегряването и неговите последици, се препоръчват някои обикновени, но ефективни мерки свързани с консумацията на храна, с приема на течности и с режима на живот и труд.

Храната, от която трябва да се откажем

През горещите дни тялото няма нужда да произвежда топлина – необходимостта от енергия намалява и организмът не се нуждае от висококалорична храна. Избягвайте мазнините, намалете консумацията на месо или го заменете с прясна риба. Наблегнете на плодовете и зеленчуците, които са в изобилие през този сезон. Откажете се от консервирани, пушени, пържени и бързо развалящи се хранителни продукти. Прескочете храненето на обяд, когато е най-горещо или го заменете с порция таратор или друга студена супа. Преместете основните приеми на храна сутрин и вечер. За да избегнете размножаването на микроорганизми, спазвайте стриктно хигиенните и технологичните изисквания при приготвянето и съхранението на храни и продукти. За предпазване от заразни и паразитни болести, плодовете и зеленчуците се консумират след старателно измиване с вода, която е с гарантирано качество.

Какво да пием

Тук няма нищо ново. За да се предпазим от обезводняване се препоръчва прием на повече течности. Предпочитани са питейна вода, чай, плодови сокове, айрян, ошав от сушени плодове. В горещите дни хората с умерена двигателна активност е желателно да изпиват около 1,5 литра течност. При интензивна работа или спорт количеството й трябва да е повече. Приемът на големи количества вода не се отнася за хора с някои бъбречни и сърдечно-съдови заболявания. В такива случаи, е уместно да се консултирате с лекар. Избягвайте газирани напитки, както и течности подсладени със захар, енерготоници и алкохол. Препоръчва се температурата за консумация на разхладителни напитки да е в диапазона от 12 до 15°С.

На улицата

В жегите е добре да се намали престоят навън, а физическото натоварване в най-горещите часове да се сведе до минимум. Ако се налага да излизате навън, облечете дрехи от естествени материи, в светли тонове, които да падат свободно, да не са обшити с мъниста, метални декорации или лъскави пайети, които привличат слънцето, а яката и деколтето да не са плътно по шията. На открито, ползвайте шапка, забрадка или чадър, както и слънчеви очила. При възможност, ограничете пътуванията или ги планирайте в по-хладните часове сутрин и вечер. За да понесете по-леко жегата, може да ползвате някои стари методи, като избърсване на кожата зад ушите с влажна кърпа, пръскане на лицето с вода през пулверизатор, нанасяне на ментово масло по слепоочията.

В затворени помещения

На закрито жегата се понася по-леко. Проветрявайте като отваряте леко прозорците, за да се получи течение, включете вентилатор или климатик. В най-горещите часове прозорците е добре да са затворени и затъмнени. При възможност вземайте неколкократно душ с хладка вода. В помещения със струпване на много хора, предпочитайте тези, които са климатизирани.

През почивните дни

В жегите много хора търсят прохлада на брега на морето или покрай друг водоем. Плуването и водните процедури на открито, трябва да са само на определени и оборудвани за тази цел места, които са хигиенизирани и обезопасени по правилата. Плажът не е най-доброто място в горещите часове на деня. Ако все пак го предпочетете, не забравяйте, че трябва да сте на сянка, а за малките деца шапката и чадърът са задължителни. Слънцезащитният крем няма да ви предпази от топлината, но не го пропускайте, за да не изгорите, както и да не си докарате кожен рак.

Работа на открито

Не се препоръчва работа на открито при температура над 37°С. По-добре е интензивната физическа работа да се измести в сутрешните и вечерните часове. Попитайте бабите си на село как са работили на нивата през лятото. В стари времена, по време на жътвата, на обяд винаги са „пладнували“ (обедна почивка). За предпазване от прегряване работниците трябва да използват специално работно облекло от естествени плътни материи, както и шапка с козирка. В жегите, продължителността на интензивната физическа работата не бива да е повече от 20 – 30 минути, последвана от 10 – 12-минутна почивка. Необходимо е да имате осигурен достъп до питейна вода в достатъчно количество.

Автор: д-р Марин Мухтаров, дм

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статияОИК не прекрати пълномощията на кмета на община Никола Козлево
Следваща статияCOVID-19: 12 случая в страната, 0 в Шумен, 0 починали

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here