Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Шумен ще проведе здравно-информационна кампания по повод 26 юни – Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици.
На 26 юни (четвъртък) от 9,00 до 11,00 ч., екип на здравната инспекция ще разположи информационен пункт на входа на Кооперативен пазар в Шумен, а по-късно, в часовете от 11,00 до 13,00 ч. и в Ритейл парк – Шумен.
Здравните експерти ще предоставят на желаещите да тестват симулационни наркоочила, които онагледяват ефекта от употребата на няколко вида наркотични вещества.
Очилата симулират ефекта на дезориентация, забавено време за реакция, объркване и изкривяване на зрението, вследствие употребата на наркотици.
Променя се дълбочината на възприятие за разстояние, намалява периферното зрение. Появяват се и други симптоми като лоша преценка, трудно вземане на решения, двойно виждане и липса на мускулна координация. Изкривяват възприемането на цветовете, размера, формата и местоположението на обектите.
Ще бъдат подготвени различни предизвикателства за всеки, който иска да се включи – да се движат по права или зигзагообразна линия, да се наведат да вземат даден предмет и др.
Целта на инициативата е в защитена среда да се запознаят все повече хора с опасността и последствията от злоупотребата с наркотици.
Експерти от отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето“ в РЗИ – Шумен провеждат през цялата година тематични беседи и обучения сред учениците в училища от област Шумен, в Център за настаняване от семеен тип гр. Шумен и в Комплекс за социални услуги „Детелина“ гр. Шумен.
По данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) за първото тримесечие на 2025 г. са регистрирани общо 2 526 случаи на остри интоксикации, свързани с употребата на психоактивни вещества (наркотици, алкохол и комбинирани).
164 от тях са регистрирани при деца до 15 г. (наркотици – 26, алкохол – 106 и комбинирани – 32), а 172 са сред лица на възраст от 16 г. до 18 г. (пълната справка на регистрираните случаи по възрастови групи, пол и вид вещество е публикувана на интернет страницата на НЦОЗА в секция Статистически здравни данни).
По данни на Националния фокусен център по наркотици и наркомании след направено проучване сред 4002 лица в периода октомври – ноември 2024 г. относно някои аспекти от здравното поведение, оценки и нагласи по отношение на употребата на психоактивни вещества сред общото население на възраст 15 – 64 г. в Република България се очертават следните основни резултати по отношение на употребата на наркотици:
12,9% от българите на възраст 15 – 64 г. посочват, че са употребявали някога в живота си някакво наркотично вещество. Най-голям дял от тях са употребявали марихуана (11,9%), също амфетамини (5,7%), екстази (4,0%), хашиш (3,7%), метамфетамини (2,9%), хероин (2,2%), кокаин (1,7%). Употреба на комбинация на две и повече наркотични вещества е характерна за 1,2% от анкетираните.
Най-ранна средна възраст на първа употреба сред населението на възраст 15 – 64 г. се наблюдава по отношение на употреба на инхаланти и халюциногени (16 г.), опиоиди, канабис и стимуланти (18 г.).
Като причини за първа употреба на наркотично вещество, употребявалите най-често посочват „от любопитство, да опитат нещо непознато“ (63,0% от тях), „за удоволствие, за да изпитат временен приятен ефект“ (35,7%), „от скука, за разнообразие“ (21,5%), „за да бъдат приети от другите (групата, компанията)“ (20,7%).
Най-често първата употреба на наркотично вещество се е случила в дискотека, парти или друго място предимно за танцуване (27,5% от употребявалите), в домашна обстановка при друг човек (26,2%) или при приятели (24,8%), на купон или домашно парти (22,9%). На открито (на улицата, в градинка, парк) първата употреба на наркотици се е случила само при 8,1% от употребявалите.
24shumen.com