дом Общество Противопожарните служби с мерки за опазване на селскостопанската продукция

Противопожарните служби с мерки за опазване на селскостопанската продукция

0
ДЯЛ

Комплекс от мерки за опазване на селскостопанската продукция от пожари по време на тазгодишната жътвена кампания са предприети в РДПБЗН-Шумен и районните противопожарни служби в областта.
РДПБЗН-ШУМЕН НАПОМНЯ на всички физически и юридически лица, осъществяващи дейности в земеделските земи, че са задължени да изпратят в РСПБЗН схеми с разположението на засетите площи с житни култури, пожарозащитните ивици, пътищата за придвижване на пожарната техника и действащите до водоизточници.
Най-често причина за пожари по време на жътва са техническа неизправност на земеделската техника и запалване на суха трева и растителни отпадъци в близост до житни масиви. Данните сочат, че това се случва както умишлено, така и заради безотговорно човешко поведение – например хвърляне на неизгасени цигари, боравене с открит огън и т.н. Независимо от мерките, които се предприемат за предотвратяване на пожари, основният фактор за успешната жътва е отговорното отношение на всички граждани. Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти.
Запаленият огън в сухи треви и стърнища, лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд. В дворовете палете огън само ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни средства за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.)! Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата! Не оставяйте накладения огън без наблюдение!
Не се пали огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензино и газстанции, складове за леснозапалими и горими течности!
Не палете огън на открито във ветровито време! Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара върху големи площи.

Ето и някои от основните противопожарни правила:

– Съществува АБСОЛЮТНАТА ЗАКОНОВА ЗАБРАНА ЗА ИЗГАРЯНЕ НА РАСТИТЕЛНИ ОСТАТЪЦИ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ, съгласно чл. 6, ал.1, т.2 от Закона за опазване на земеделските земи; и Чл. 6 и чл. 12 от Наредба №8121з-968/10.12.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи

– Отговорност за недопускането на пожари имат председателите на земеделски кооперации, собствениците и ползвателите на селскостопански земи, както и кметовете на населените места.

– За да бъде опазена реколтата, за работа в узрели зърнени масиви се допуска само изправна земеделска техника, оборудвана с пожарогасители и монтирани искрогасители на изпускателните тръби.

– При движение на земеделската и транспортната техника не бива да се допуска буксуване и допир на ауспуха до суха растителност. Не се допуска паркиране и ремонтиране на земеделска и транспортна техника в близост до узрели зърнени масиви.

– Не трябва да се използва открит огън най-малко на 50 м от посевите, от настъпване на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и складиране на фуража. Да не се пали огън на открито във ветровито време.

– Не използвайте огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на неожънати масиви и фуражни площадки;

– Паркирането на превозните средства и устройването на лагери и биваци за почивка да става само на определените за целта места;

– Спазвайте предупредителните и забранителните знаци за пожарна безопасност;

– За успешното пожарогасене и минимални загуби при забелязан пожар в житни масиви да се предприемат мерки за своевременно оповестяване на органите за „Пожарна безопасност и защита на населението” на единния номер за спешни повиквания – 112.

На стопаните, съхраняващи груб фураж, се припомня че:

– Складирането му може да бъде на открито и в стопански постройки, на разстояние не по-малко от осем метра от сгради (основно и допълващо застрояване) и не по-малко от три метра до границите на съседните имоти;

– Около открито складиран груб фураж трябва да се поддържа минерализована или негорима ивици с ширина най-малко 3 метра;

– Забранява се складирането на груб фураж на тротоара, на платното за движение, под електропроводи, тръбопроводи за горими и леснозапалими течности, газове, и други подобни комуникации.

При нарушаване на противопожарните правила се носи административно-наказателна отговорност по Закона на Министерството на вътрешните работи. Паленето на стърнища е забранено и се санкционира съгласно Закона за опазване на земеделските земи.
24shumen.com

ДЯЛ

Съдържанието на 24shumen.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24shumen.com, освен, ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24shumen.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24shumen.com. Използването на графични и видео материали, публикувани в 24shumen.com е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона. 24shumen.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите. Администраторите на сайта запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.

предишна статия„Концерт в двора“ на къща-музей „Панчо Владигеров“
Следваща статияОткриват център за хора с деменция в Шумен

ВАШИЯТ КОМЕНТАР - Полетата НЕ са задължителни!

Please enter your comment!
Please enter your name here